Trwa ładowanie...

Gdzie zawiśnie największy portret Jana Pawła II?

W dniu beatyfikacji na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej zawiśnie największy na świecie portret Jana Pawła II składający się z setek tysięcy fotografii Polaków. Pokaz filmu dokumentalnego "Jan Paweł II. Szukałem Was", wystawy, koncerty i prezentacja Mobilnego Muzeum Jana Pawła II - to wydarzenia planowe w Krakowie w związku z 6. rocznicą śmierci Jana Pawła II i jego beatyfikacją.

Gdzie zawiśnie największy portret Jana Pawła II?Źródło: AP
d4eysdc
d4eysdc

Obchody w Warszawie

Jak powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, obchody w Warszawie odbędą się w trzech głównych miejscach: na pl. Piłsudskiego, przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie oraz w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole.

- Zbliżająca się beatyfikacja papieża Polaka mobilizuje nas jeszcze bardziej do oddania pod opiekę Bożej Opatrzności nas samych, naszych rodzin, naszych parafii i całej naszej ojczyzny. Niech wyniesiony na ołtarze papież Jan Paweł II umacnia nas w wierze, abyśmy nie lękali się w pełni zawierzyć swoje życie Bogu i pokochać go całym sercem - powiedział hierarcha.

Przypomniał, że beatyfikacja Jana Pawła II odbywa się w roku poświęconym prymasowi Wyszyńskiemu. - Podobnie jak w historii, tak i tego dnia losy tych dwóch wielkich Polaków przeplatają się symbolicznie. Obaj przyczynili się do zachowania niezależności polskiego Kościoła w trudnych momentach naszego kraju. Sam papież mówił, że nie byłoby go na Stolicy Piotrowej, gdyby "nie heroiczna wiara prymasa Wyszyńskiego" - przypomniał kard. Nycz.

Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł, przedstawiając program przygotowań do obchodów beatyfikacji, poinformował, że 1 maja na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej zostanie zawieszony portret Jana Pawła II. Jak podkreślił, będzie to "największy portret Jana Pawła II na świecie" o wymiarach 22m x 42m (powierzchnia siatki z portretem przekroczy 1400m kw.).

d4eysdc

Portret ten będzie się składał z setek tysięcy fotografii Polaków. Aby umieścić tam swoje zdjęcie, należy wysłać sms pod nr 72551 (koszt 2 zł + VAT), a następnie przesłać swoje zdjęcie za pośrednictwem strony internetowej: www.portretjp2.pl lub mms-em. - Będzie to piękny i bardzo wyjątkowy wyraz jedności Polaków, ukształtowanych przez działalność wielkiego papieża Jana Pawła II - podkreślił Gaweł. Dochód z sms-ów zostanie przeznaczony na Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego.

Jak poinformował Gaweł, 1 maja o godz. 9.00 bp Tadeusz Pikus odprawi mszę świętą. Następnie na ustawionych telebimach będzie można obejrzeć transmitowaną mszę świętą beatyfikacyjną z Watykanu. Po niej z pl. Piłsudskiego Traktem Królewskim do świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie wyruszy historyczny papamobile z 1979 r. z symbolicznymi biało-żółtymi kwiatami.

Po zakończeniu transmisji na placu obok świątyni powstanie miasteczko papieskie dla najmłodszych; wystartuje stąd "papieska ciuchcia". - Na poszczególnych stacjach (Wadowice, Kraków, Rzym, Warszawa-pl. Piłsudskiego, Warszawa-Wilanów), przy których będzie się zatrzymywał pociąg, dzieci poznają historię życia i świętości Ojca Świętego - powiedział Gaweł.

Pytany o znaczenie beatyfikacji Jana Pawła II, kard. Nycz powiedział, że będzie ona "bardzo wielkim wydarzeniem historycznym".

d4eysdc

- To jest niewątpliwie papież, o którym coraz częściej słychać było i słychać dziś, że jest to "papież wielki, papież przełomów tysiącleci, papież długiego pontyfikatu" - podkreślił. Dodał, że jest to papież, który wyprowadził Kościół na różne kontynenty w tym znaczeniu, że "pokazał światu, jak liczni i jak mocni są w poszczególnych częściach świata katolicy, chrześcijanie".

Kard. Nycz poinformował też, że IV Dzień Dziękczynienia, który odbędzie się w niedzielę, 5 czerwca, także będzie poświęcony Janowi Pawłowi II i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. O godz. 12.00 przed świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie zostanie odprawiona msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II, z udziałem Episkopatu Polski. Wcześniej o godz. 8.00 z pl. Piłsudskiego do Wilanowa wyruszy Biały Marsz dla Jana Pawła II. Przez całe popołudnie będzie można zwiedzać Panteon Wielkich Polaków oraz słuchać koncertów artystów scen polskich. Obchody w Krakowie

Pełen harmonogram krakowskich uroczystości ma być znany po 1 marca.

d4eysdc

9 marca w Wadowicach, a 10 marca w krakowskim kinie Kijów Centrum odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego "Jan Paweł II. Szukałem Was..." w reż. Jarosława Szmidta z muzyką Michała Lorenca. Film zrealizowany w 12 krajach świata był już prezentowany w Watykanie. Zawiera materiały nigdy wcześniej niepublikowane i wypowiedzi o Janie Pawle II przedstawicieli światowych religii, m.in. duchowego przywódcy Tybetańczyków Dalajlamy XIV, czy patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.

W szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II po uroczystej mszy św. w Bazylice Mariackiej zostanie zaprezentowane Mobilne Muzeum Jana Pawła II, czyli samochód z ekspozycją poświęconą papieżowi, który będzie mógł dotrzeć także do mniejszych miejscowości. 2 kwietnia w Krakowie zaplanowano też recytację "Tryptyku rzymskiego" w wykonaniu najlepszych polskich aktorów.

Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się 1 maja w Rzymie. Przygotowaniem miasta do przyjęcia osób, które w tym dniu przyjadą do Krakowa, zajmuje się od strony logistyki i bezpieczeństwa specjalny zespół powołany przez prezydenta miasta. Za stronę liturgiczną i artystyczną planowanych uroczystości odpowiada strona kościelna.

d4eysdc

Wiadomo już, że w weekend 30.04-1.05 komunikacja miejska w Krakowie będzie darmowa, wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w okolicach sanktuarium i Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach oraz wokół Błoń. Uruchomiony zostanie specjalny papieski tramwaj na linii nr 8, której trasa prowadzi przez miejsca związane z Janem Pawłem II.

W drugiej połowie kwietnia na płycie Rynku Głównego zostanie otwarta wystawa fotograficzna "Jan Paweł II. Album rodzinny", na którą składać się będą głównie zdjęcia nadesłane przez mieszkańców Małopolski.

27 kwietnia zostanie otwarta plenerowa ekspozycja "Błogosławiony Jan Paweł II. Człowiek Modlitwy" z fotografiami autorstwa Adama Bujaka. Tego samego dnia będzie można wysłuchać koncertu "Sinfonietty Cracovii" w kościele św. Katarzyny, a 30 kwietnia w kolegiacie św. Anny wziąć udział w mszy świętej połączonej z wykonaniem "Mszy Koronacyjnej" W. A. Mozarta przez zespół Opery Krakowskiej.

d4eysdc

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w parafiach archidiecezji krakowskiej odczytywany będzie list pasterski kard. Stanisława Dziwisza, a dwa dni przed beatyfikacją w katedrze na Wawelu zacznie się Nowenna ku czci św. Stanisława.

30 kwietnia o godz. 21.00 w Łagiewnikach zaplanowano czuwanie modlitewne, które zakończy msza św. odprawiona o północy. 1 maja transmisję telewizyjną mszy beatyfikacyjnej z Rzymu będzie można oglądać na telebimach w sanktuarium w Łagiewnikach i na Błoniach.

W organizację uroczystości włączają się także władze województwa. Zaplanowano m.in. wspólną sesję Rady Miasta Krakowa i Sejmiku Województwa Małopolskiego. Na portalu Wrota Małopolski ma być uruchomiony specjalny serwis związany z beatyfikacją, w którym znajdzie się program imprez w Małopolsce, prezentacja miejsc związanych z Janem Pawłem II oraz oferta turystyki religijnej.

Władze Małopolski chcą też ogłosić konkurs "Małopolska Janowi Pawłowi II" na najlepsze projekty prezentujące i upowszechniające dorobek Jana Pawła II. Podczas czerwcowego Święta Małopolski zaplanowano Małopolskie Dni Jana Pawła II. Na działania związane z beatyfikacją zarezerwowano w tegorocznym budżecie województwa 500 tys. zł.

d4eysdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eysdc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj