Trwa ładowanie...
d1yr68t

600 lat Uniwersytetu Jagiellońskiego

Share
d1yr68t

26 lipca mija 600 rocznica zainaugurowania przez króla Władysława Jagiełłę działalności Akademii Krakowskiej, zwanej od 1815 r. Uniwersytetem Jagiellońskim.
Akademię Krakowską powołał król Kazimierz Wielki 12 maja 1364 r., jednak przełomową datą dla krakowskiej uczelni był właśnie rok 1400, kiedy to król Władysław Jagiełło - wypełniejąc zapis testamentowy swojej żony Jadwigi - doprowadził do odnowienia i reformy uniwersytetu. Rozpoczął się okres rozkwitu wszechnicy, która szybko stała się jedną z najlepszych w Europie.
W XVIII w. - decyzją Komisji Edukacji Narodowej - krakowskiej wszechnicy podporządkowano całe polskie szkolnictwo. Podkreślała to ówczesna nazwa uniwersytetu - Szkoła Główna Koronna. W okresie rozbiorów profesorowie uczelni odgrywali wielką rolę, reprezentując państwo, którego nie było. W 1939 r. uniwersytet był jedyną polską uczelnią, która odważyła się na inaugurację kolejnego semestru - mimo hitlerowskiej okupacji. Z tego powodu aresztowano 183 profesorów i asystentów, których wywieziono do obozów koncentracyjnych. W 1941 r. działało już podziemne nauczanie. Na tajnych kompletach wiedzę zdobywało ok. 800 studentów.
W 1999 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim studiowało 30 tys. studentów.(jac)

d1yr68t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yr68t
d1yr68t
Więcej tematów