Trwa ładowanie...
d3umgt2

600 lat Uniwersytetu Jagiellońskiego

d3umgt2
d3umgt2

26 lipca mija 600 rocznica zainaugurowania przez króla Władysława Jagiełłę działalności Akademii Krakowskiej, zwanej od 1815 r. Uniwersytetem Jagiellońskim.
Akademię Krakowską powołał król Kazimierz Wielki 12 maja 1364 r., jednak przełomową datą dla krakowskiej uczelni był właśnie rok 1400, kiedy to król Władysław Jagiełło - wypełniejąc zapis testamentowy swojej żony Jadwigi - doprowadził do odnowienia i reformy uniwersytetu. Rozpoczął się okres rozkwitu wszechnicy, która szybko stała się jedną z najlepszych w Europie.
W XVIII w. - decyzją Komisji Edukacji Narodowej - krakowskiej wszechnicy podporządkowano całe polskie szkolnictwo. Podkreślała to ówczesna nazwa uniwersytetu - Szkoła Główna Koronna. W okresie rozbiorów profesorowie uczelni odgrywali wielką rolę, reprezentując państwo, którego nie było. W 1939 r. uniwersytet był jedyną polską uczelnią, która odważyła się na inaugurację kolejnego semestru - mimo hitlerowskiej okupacji. Z tego powodu aresztowano 183 profesorów i asystentów, których wywieziono do obozów koncentracyjnych. W 1941 r. działało już podziemne nauczanie. Na tajnych kompletach wiedzę zdobywało ok. 800 studentów.
W 1999 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim studiowało 30 tys. studentów.(jac)

d3umgt2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3umgt2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj