Trwa ładowanie...
d9fh68n

Kraków: wyrok ws. pozwu Jacka Majchrowskiego przeciwko premierowi odroczony

Sąd Okręgowy w Krakowie odroczył do piątku ogłoszenie wyroku ws. pozwu, który prezydent Krakowa Jacek Majchrowski złożył w trybie wyborczym przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Chodzi o wypowiedź premiera, dotyczącą walki władz Krakowa ze smogiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd Okręgowy w Krakowie odroczył wydanie wyroku ws. pozwu Jacka Majchrowskiego przeciwko Mateuszowi Morawieckiemu
Sąd Okręgowy w Krakowie odroczył wydanie wyroku ws. pozwu Jacka Majchrowskiego przeciwko Mateuszowi Morawieckiemu (PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
d9fh68n

Podczas konwencji wyborczej PiS w Krakowie Mateusz Morawiecki stwierdził, że "ci którzy rządzili tym miastem nie zrobili nic lub prawie nic" w sprawie ochrony powietrza. Ta wypowiedź zbulwersowała Jacka Majchrowskiego. Nie zdecydował się jednak na pozwanie premiera przed I turą wyborów. Wtedy wysłał do niego list. Wymieniał w nim, w jaki sposób miasto walczy ze smogiem. Wspomniał m.in. o likwidacji pieców opalanych paliwami stałymi. Na początku 2019 r. zostanie ich tylko 4 tys. Przypominał też o stworzeniu programu osłonowego dla osób najuboższych, na który miasto przeznaczyło przez 4 lata prawie 6 mln zł.

Pozew przeciwko premierowi wpłynął do sądu w środę, tuż przed godziną ósmą. Złożono go w trybie wyborczym. Dołączono do niego antysmogowe uchwały miasta, zarządzenia dotyczące walki ze smogiem oraz podsumowanie miejskiej polityki antysmogowej ostatnich lat.

d9fh68n

Poczas czwartkowej rozprawy adwokat prezydenta Krakowa Grzegorz Kuca wyliczył działania miasta, świadczące o efektywnej walce władz miasta ze smogiem. Cytował także ustalenia Najwyższej Izby Kontroli, dotyczące działań Krakowa w tej sprawie.

Reprezentatnt premiera Jacek Kufel przekonywał, że słowa premiera: "nic lub prawie nic", miały charakter ocenny i nie powinny być przedmiotem pozwu w trybie wyborczym. Dodał też, że komitet wyborczy Majchrowskiego, składając pozew, rozpoczął debatę publiczną na ten temat, której miejscem nie powinien być sąd.

Sąd nie wydał w czwartek orzeczenia w tej sprawie. Odroczył je do piątku.

Źrodło: polsatnews.pl

d9fh68n

Podziel się opinią

Share

d9fh68n

d9fh68n
Więcej tematów