Trwa ładowanie...
d1xa9ra

Kraków: trwa Jagielloński Festiwal Nauki

Tworzenie suchego lodu i pianek poliuretanowych, pomiar radiaktywności starych zegarków i poszukiwanie skarbów georadarem to tylko niektóre z atrakcji prezentowanych w piątek podczas Jagiellońskiego Festiwalu Nauki.

Share
d1xa9ra

Festyn naukowy jest organizowany po raz trzeci. Ale po raz pierwszy bierze w nim udział tak wiele uczelni - aż siedem.

Swoją ofertę i osiągnięcia prezentują: Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Ekonomiczna, Akademia Pedagogiczna, Akademia Rolnicza i Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna. Do imprezy przyłączyły się także PAN i PAU oraz Instytut Fizyki Jądrowej.

W kwartale uniwersyteckim między Plantami, Collegium Novum i Collegium Maius rozbito białe namioty, rozłożono stanowiska z przyrządami naukowymi i aparaturą. Zapraszano do nich wszystkich żądnych wiedzy.

Duże zainteresowania budziły wśród zwiedzających eksperymenty chemiczne oraz poszukiwanie skarbów na ul. Gołębiej z wykorzystaniem georadaru. Co godzinę w Collegium Novum można było zobaczyć, jak działa wahadło Foucaulta.

d1xa9ra

Wiele osób odwiedzało także namiot Akademii Rolniczej, gdzie pokazywano szopa pracza, pająki ptaszniki, pisklęta sokoła i kury zielononóżki - rasę wyodrębnioną pod koniec XIX w.

Oprócz pokazów, projekcji i ekspozycji uczestnikom festiwalu zaproponowano szereg interesujących wykładów. Ich słuchacze mogą się dowiedzieć np. jak działają neurokomputery, jakie znacznie ma komunikacja niewerbalna oraz poznać biologiczne podłoże narkomanii.

Jagielloński Festiwal Nauki potrwa do soboty.(miz)

d1xa9ra

Podziel się opinią

Share
d1xa9ra
d1xa9ra
Więcej tematów