PolskaKraków pomaga odbudować Bam

Kraków pomaga odbudować Bam

W Krakowie ruszyła akcja charytatywna "Miasto
Miastu, Kraków - Bam" na rzecz pomocy irańskiemu miastu Bam,
dotkniętego w grudniu tragicznym trzęsieniem ziemi - poinformowała
Krystyna Paluchowska z oddziału prasowego kancelarii
Prezydenta Krakowa.

08.02.2004 15:25

W ramach akcji, która potrwa do 20 marca, w krakowskich urzędach pocztowych będzie można kupić pocztówki ze zdjęciami przedstawiającymi Bam na miesiąc przed tragedią, wykonanymi przez pracownicę krakowskiego magistratu Małgorzatę Smolak. 10 fotogramów z tej serii, sprzedanych na aukcji w Urzędzie Maista Krakowa, zasiliło już konto akcji ponad 22 tys. zł dochodu.

Zdjęcia miasta, którego już nie ma, do 21 lutego można także oglądać w Holu Kamiennym Urzędu Miasta Krakowa. W marcu zostaną zaprezentowane w centrum handlowym przy Alei Pokoju.

Ponadto do 20 marca w każdy poniedziałek, środę i piątek ulicami Krakowa na liniach tramwajowych nr 8 i 10 kursować będą bezpłatne tramwaje, w których zbierane będą datki na pomoc dla Bam. Akcja zakończy się 20 marca wieczorem kultury irańskiej.

Przedsięwzięcie w całości finansowane jest przez sponsorów. Cały dochód z akcji zostanie przekazany PCK z przeznaczeniem na pomoc dla irańskiego miasta Bam. Organizatorzy akcji liczą na dochód ze sprzedaży pocztówek, datki podczas kwest w tramwajach i centrach handlowych oraz wpłaty na konto Polskiego Czerwonego Krzyża Małopolskiego Zarządu Okręgowego w Krakowie, z dopiskiem "dla miasta BAM" (ING BSK S.A. O/Kraków 18 1050 1445 1000 0012 0002 8916).

W grudniowej katastrofie zginęło ponad 30 tys. osób, a około 100 tys. mieszkańców Bam i okolic zostało bez dachu nad głową. W wyniku trzęsienia około 70% zabudowy miasta zostało zrównane z ziemią. Niemal natychmiast w akcję pomocy Irańczykom zaangażowały się polskie organizacje pozarządowe.

Położone w południowo-wschodniej części Iranu, 200 km na południe od Kerman, historyczne ruiny miasta Arg-e Bam pochodzą z okresu dynastii Sasanidów (III-VII w. n.e.). Największy rozkwit miasta przypadł na XVI-XVIII wiek, czyli panowanie dynastii Safawidów. Było ono wówczas zarówno miejscem pielgrzymek, jak również ważnym centrum handlowym, leżącym na słynnym szlaku jedwabnym.

Bam, którego mury zostały zbudowane w całości z glinianych bloków, mułu i słomy, zajmowało powierzchnię 6 km kw. Było otoczone murem obronnym z 38 wieżami. Utraciło swoje znaczenie po roku 1722, w którym w wyniku najazdu Afganów opustoszało. Do roku 1932 twierdza wykorzystywana była jako baza wojskowa. Później została całkowicie opuszczona. W roku 1953 rozpoczęto prace konserwatorskie, które trwały nieprzerwanie aż do 26 grudnia 2003 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)