Trwa ładowanie...
d3xrvpy

Kraków: kombatanci żądają pomnika ofiar żydowskich kolaborantów

Jak informuje PAP, Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie uważa, że powinien powstać pomnik poświęcony pamięci obywateli II Rzeczpospolitej, wywiezionych w głąb Rosji na skutek donosów Żydów - sowieckich kolaborantów.

Share
d3xrvpy

Trzeba przywrócić właściwe proporcje w ocenie stosunków polsko-żydowskich w minionym wieku - powiedział we wtorek PAP Jerzy Bukowski, wiceprzewodniczący Porozumienia. Chcąc obiektywnie ocenić przeszłość i budować na jej tragicznym fundamencie przyszłość, musimy nie tylko ciągle przepraszać inne narody, ale także kultywować pamięć naszych rodaków.

Zdaniem kombatantów, taki pomnik mógłby stanąć w Jedwabnem, obok pomnika ku czci zamordowanych tam w lipcu 1941 r. Żydów, ponieważ to miasteczko stało się ostatnio w polskiej i światowej opinii publicznej symbolem rzekomego współudziału Polaków w Holokauście.

Nie negujemy uczestnictwa zdemoralizowanych jednostek narodowości polskiej w dokonywanych przez Niemców zbrodniach na Żydach. Protestujemy natomiast przeciwko rozciąganiu odpowiedzialności za ich postępowanie na wszystkich Polaków - mówił Bukowski.

Stanowczo domagamy się utrwalenia, ustalonej już przez licznych historyków wielu narodowości prawdy, o setkach tysięcy Polaków wywiezionych, zamęczonych i zamordowanych przez Sowietów, na skutek doniesień m.in. obywateli II Rzeczpospolitej żydowskiego pochodzenia - dodał.(and)

d3xrvpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xrvpy
Więcej tematów