Trwa ładowanie...
dnn79kn

Kraków. Adam Bodnar interweniuje ws. zwolnionych pracownic kurii

Rzecznik Praw Obywatelskich podejmuje z urzędu sprawę pracownic zwolnionych z krakowskiej kurii. Adam Bodnar zwrócił się z pytaniami do inspekcji pracy. Wysłał także prośbę do Kurii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kraków. Abp Marek Jędraszewski z pracownicami biura prasowego (Materiały prasowe)
Kraków. Abp Marek Jędraszewski z pracownicami biura prasowego (Materiały prasowe) (Materiały prasowe)
dnn79kn

Przypomnijmy: chodzi o zwolnienie pracownic z biura prasowego archidiecezji krakowskiej. O całej sprawie poinformowała Joanna Adamik, wieloletnia kierownik biura prasowego arcybiskupa. Przekazała, że z dnia na dzień kobiety, które samotnie wychowują adoptowane dzieci, straciły pracę. Przy okazji wyszło na jaw, że pięć pracownic tego biura pracowało na umowach cywilnoprawnych.

Teraz do sprawy włączył się Rzecznik Praw Obywatelskiej. Adam Bodnar domaga się odpowiedzi od Inspekcji Pracy ws. prowadzonego postępowania, a w szczególności informacji na temat podstawy prawnej wykonywania pracy przez zwolnione osoby, a także legalności tego zatrudnienia.

dnn79kn

Jednocześnie RPO napisał do Kanclerza Archidiecezji Krakowskiej ks. Tomasza Szopy. W liście zwrócił się o "dobrowolne" wyjaśnienie sprawy. "Będę także zobowiązany za wyjaśnienie motywów, jakimi kierowano się zatrudniając osoby w Biurze Prasowym na podstawie umów cywilnych w sytuacji możliwości zastosowania zatrudnienia pracowniczego, zapewniającego efektywną ochronę ustawodawstwa pracy" - napisał Bodnar.

RPO dodał w liście, że wyjaśnienia "pozwolą na lepsze zrozumienie okoliczności sprawy istotnej z perspektywy równego traktowania w zatrudnieniu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dnn79kn

Zobacz też: Politycy poproszeni o szczerość. Skończyło się na drwinach

dnn79kn

Podziel się opinią

Share
dnn79kn
dnn79kn
Więcej tematów