Kraken wykryty u dwóch osób w Polsce. Ministerstwo Zdrowia potwierdza

Kraken, najnowszy wariant koronawirusa, jest już w Polsce. Jak wynika z informacji Wirtualnej Polski, wirus w wersji XBB.1.5 został wykryty u dwóch osób. To pierwsze oficjalnie potwierdzone przypadki w kraju. Informacje Wirtualnej Polski potwierdza Ministerstwo Zdrowia.

Kraken pojawił się już w Polsce. Dwa pierwsze przypadki są z województwa łódzkiego
Kraken pojawił się już w Polsce. Dwa pierwsze przypadki są z województwa łódzkiego
Źródło zdjęć: © pap | Radek Pietruszka
Mateusz Ratajczak

24.01.2023 | aktual.: 24.01.2023 09:47

Dwa przypadki koronawirusa w wariancie XBB.1.5, nazywanego w tej chwili Kraken, zostały wykryte w Polsce - wynika z informacji Wirtualnej Polski. Oba pochodzą z województwa łódzkiego.

XBB.1.5 to wariant, który w ostatnim czasie rozprzestrzenia się wyjątkowo szybko m.in. w USA.

Zgodnie z przewidywaniami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Kraken może być wariantem dominującym na naszym kontynencie w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy.

Co warto podkreślić: nie ma w tej chwili dowodów na to, że jest to wariant groźniejszy od tych, które w Polsce i w Europie zostały już wykryte.

Zobacz też: Ona zastąpi Dudę? "W PiS na pewno rozpoczęły się dyskusje"

Próbki były pobrane do sekwencjonowania (czyli w dużym uproszczeniu - wysłane do dogłębnego zbadania ich DNA) w pierwszych dniach stycznia. Wyniki dotarły do Ministerstwa Zdrowia w tym tygodniu.

Jak wynika z informacji Wirtualnej Polski, pacjenci są już zdrowi.

- Monitorujemy sytuację epidemiczną w tych państwach, które mierzą się ze zwiększoną obecnością wariantu XBB.1.5, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii i USA. Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak ECDC nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy - mówi Wirtualnej Polsce minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Na dziś COVID-19 nie stanowi dla Polski zagrożenia, nawet w wersji XBB.1.5 - dodaje.

Szef resortu zdrowia wprost przyznaje jednak, że Kraken jest bardziej transmisyjny, ale "w zdecydowanej większości przypadków nie wywołuje ciężkiego przebiegu COVID-19".

- Nie spodziewamy się w Polsce w najbliższym czasie skoku liczby zakażeń, choć oczywiście stopniowy wzrost będziemy notować. W szpitalach mamy od dłuższego czasu w granicach 700 osób z cięższym przebiegiem COVID-19 lub wymagających jedynie krótkotrwałego wsparcia lekowego. To w porównaniu do hospitalizacji grypowych bardzo niska liczba, nie mówiąc już o odniesieniu jej do hospitalizacji we wszystkich dotychczasowych falach koronawirusa - dodaje Niedzielski.

Jak możemy przeczytać w najnowszych raportach Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, wciąż nie ma szacunków dotyczących skuteczności szczepionek dla wariantu XBB.1.5.

Eksperci są przekonani, że dostępne szczepionki pozostają skuteczne przeciwko ciężkim przebiegom zakażenia tą odmianą wirusa.

Podobnie z danymi wygląda sytuacja w przypadku leków (takich jak stosowane przy Omikronie: nirmatrelwir/rytonawir lub remdesiwir). Eksperci oczekują, że ten wariant będzie reagował na leki przeciwwirusowe, jak inne, wcześniej wykryte i już krążące po świecie odmiany koronawirusa.

Mateusz Ratajczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Źródło artykułu:WP Wiadomości
krakenOmikronkoronawirus
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (519)