PolitykaKrajowa Rada Sądownictwa wycofuje wnioski z Trybunału Konstytucyjnego

Krajowa Rada Sądownictwa wycofuje wnioski z Trybunału Konstytucyjnego

Czy orzeczenia Trybunału mogą zostać uznane za nieistniejące z powodu sędziów, którzy zostali wybrani w 2015 roku na zajęte już miejsca? Krajowa Rada Sądownicza uważa, że tak i stąd decyzja w sprawie przesłanych wcześniej do TK wniosków.

Krajowa Rada Sądownictwa wycofuje wnioski z Trybunału Konstytucyjnego
Źródło zdjęć: © Adam Stępień / Agencja Gazeta

Rada wycofała cztery swoje wnioski skierowane w obecnej kadencji Sejmu - informuje RMF FM. Przedstawiciele KRS obawiają się, że uznanie orzeczeń w tych sprawach za nieważne, skomplikowałoby procesy z użyciem skarżonych przepisów.

- Nasze skargi mogłyby być rozpoznawane przez osoby, co do których są wątpliwości, czy powinny tam zasiadać - no i można by później kwestionować te orzeczenia. Więc lepiej po prostu wszystko to wycofać - wyjaśnił w rozmowie ze stacją Waldemar Żurek

Pierwszy z wycofanych wniosków dotyczył służb specjalnych i wykorzystania przez nie nielegalnie zdobytych dowodów przestępstw. W drugim dokumencie KRS skarżyła mechanizm łączenia przez ministra sprawiedliwości nadzoru nad prokuraturą.

Kolejne wycofane wnioski odnosiły się do - wprowadzonych przez rząd - zmian w regulaminach pracy sądów oraz powołania w Prokuraturze Generalnej wydziału ds. wewnętrznych, który zajmuje się ściganiem przestępstw popełnianych przez prokuratorów i sędziów.

trybunał konstytucyjnykrswycofanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)