Trwa ładowanie...
d499ott

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała stanowisko potępiające agresję wobec dziennikarzy

• Stanowisko KRRiT ma związek z wydarzeniami z 10 grudnia
• Wtedy dziennikarz TVP Info Radomir Wit został znieważony przez uczestników miesięcznicy smoleńskiej
• Według KRRiT takie zachowania "naruszają elementarne zasady ładu społecznego"
• Krajowa Rada wyraziła też zaniepokojenie wypowiedziami polityków na temat dziennikarzy

Share
d499ott

10 grudnia dziennikarz TVP Info Radomir Wit relacjonując spod siedziby Prezydenta RP w Warszawie comiesięczne uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej, został zaatakowany w sposób uniemożliwiający przeprowadzenie relacji telewizyjnej. Dziennikarza znieważano słownie, wyrwano mu słuchawkę, popychano.

Do tej sytuacji odniosła się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. " Agresywne zachowania wobec dziennikarzy głęboko naruszają elementarne zasady ładu społecznego, jakimi w demokratycznych państwach prawa są: wolność słowa, swoboda wypowiedzi i otwarty dostęp do informacji" - czytamy na stronie KRRiT.

KRRiT wyraziła także sprzeciw wobec wszelkich form agresji w stosunku do dziennikarzy pełniących swoistą służbę publiczną. Oprócz tego, w piśmie wskazano, że "z rosnącym niepokojem odnotowuje wypowiedzi polityków publicznie oceniających dziennikarzy, nazywających ich propagandzistami, odmawiających im prawa do wykonywania zawodu, grożących zwolnieniami z pracy".

d499ott

Jak zauważa KRRiT, takie działania mogą wywołać "efekt mrożący", co może być "pierwszym krokiem do powrotu cenzury prewencyjnej". "Mogą one być też rozumiane jako przyzwolenie na agresywne zachowania wobec dziennikarzy" - czytamy w stanowisku.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dodaje, że z uznaniem odbiera dowody zawodowej solidarności dziennikarzy, potępiających atak na kolegę z TVP Info. "To wyraźny, niezależny od różnic światopoglądowych, wspólny sygnał, iż debata publiczna kończy się tam, gdzie zaczyna się przemoc" - czytamy w piśmie podpisanym przez przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka.

d499ott

Podziel się opinią

Share
d499ott
d499ott
Więcej tematów