Kraje arabskie forsują rezolucję domagającą się ustąpienia Asada
Kraje arabskie intensywnie zabiegają o uchwalenie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ symbolicznej rezolucji domagającej się ustąpienia prezydenta Syrii Baszara al-Asada i przekazania przez niego władzy rządowi tymczasowemu - informują źródła dyplomatyczne.
Rozpowszechniony w środę kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ projekt rezolucji domaga się też, aby armia syryjska zaprzestała ostrzeliwania rebeliantów i ludności cywilnej z broni ciężkiej i wycofała się do koszar.
Projekt pośrednio krytykuje stanowisko Rosji i Chin w sprawie konfliktu w Syrii potępiając "niemożność działania Rady Bezpieczeństwa". Moskwa i Pekin już trzykrotnie skorzystały na forum Rady Bezpieczeństwa z przysługującego im prawa weta, aby zablokować rezolucje, które mogłyby umożliwić uchwalenie sankcji wobec reżimu Asada.
Jak podkreśla Reuter, projekt rezolucji opracowany przez Arabię Saudyjską i popierany przez Egipt i Bahrajn, jest próbą przełamania impasu w Radzie Bezpieczeństwa.
Rezolucja "moralna" i "symboliczna"
W odróżnieniu od Rady Bezpieczeństwa, w liczącym 193 członków Zgromadzeniu Ogólnym nie ma możliwości weta a rezolucje uchwala się zwykłą większością głosów. Jednak Zgromadzenie Ogólne nie ma mechanizmów zapewniających skuteczność uchwalanych rezolucji, które mają znaczenie jedynie moralne i symboliczne.
Przedstawiciele ONZ w Syrii informowali o znacznym nasileniu walk wojsk Asada z powstańcami o kontrolę nad miastem Aleppo. Walki o to największe syryjskie miasto i równocześnie najważniejszy ośrodek finansowy i gospodarczy trwają już od 12 dni.
Zacięte walki trwają również w stolicy Syrii - Damaszku. Żołnierze Asada zabili tam tylko w środę co najmniej 35 osób, głównie bezbronnych cywilów, podczas walk o jedno z przedmieść opanowanego przez powstańców. Według świadków, były to w istocie egzekucje. Ofiary zastrzelono w ich domach lub na ulicach.
Francja, która objęła rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa, wezwała w środę do zorganizowania posiedzenia Rady na szczeblu ministrów spraw zagranicznych w celu zajęcia się kryzysem w Syrii.