Kraje Ameryki Płd. w jednej strefie wolnego handlu?
Brazylijski prezydent Luiz Inacio
Lula da Silva wyraził nadzieję, iż do końca roku wszystkie
kraje Ameryki Południowej będą należeć do jednej strefy wolnego
handlu Mercosur.
Obecnie do Mercosur, zwanego także Wspólnym Rynkiem Południa, należą: Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj oraz dwa państwa stowarzyszone Chile i Boliwia. W Ameryce Południowej działa też druga strefa wolnego handlu: Wspólnota Andyjska. Należą do niej: Wenezuela, Kolumbia, Peru, Boliwia i Ekwador.
Lula, który spotkał się w środę z 500 przedsiębiorcami, wyraził nadzieję, iż uda mu się w końcu stworzyć wspólną grupę dla wszystkich krajów Ameryki Południowej. Podkreślił, że obecnie trwają negocjacje i że Brazylia odgrywa w nich wiodącą rolę.
Lula, który objął władzę 1 stycznia ubiegłego roku, kontynuuje politykę swego poprzednika Fernando Henrique Cardoso, który starał się doprowadzić do integracji Południowej Ameryki jeszcze przed utworzeniem w przyszłości Obszaru Wolnego Handlu Ameryk (FTAA), obejmującego również Stany Zjednoczone i Kanadę.
Wcześniejsza integracja ubogich krajów z południa ma wzmocnić ich pozycję przetargową w negocjacjach integracyjnych z potęgami przemysłowymi z północy. Od stycznia Mercosur chce stworzyć grupę wolnego handlu z Unią Europejską.