Trwa ładowanie...
df8s9l0
Kradzież promieniotwórczych pojemników. Policja zatrzymała trzy osoby
Tomek Orszulak

Kradzież promieniotwórczych pojemników. Policja zatrzymała trzy osoby

Zatrzymano trzy osoby, które mogą mieć związek z kradzieżą pojemników z izotopem kobaltu - dowiedziała się Wirtualna Polska. - Zatrzymani mieli dokonywać wielokrotnych włamań do obiektów firmy, w której znajdowały się pojemniki z promieniotwórczym materiałem - powiedział WP mł. asp. Maciej Święcichowski z biura prasowego KWP w Poznaniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
df8s9l0

- W nocy z niedzieli na poniedziałek zatrzymano trzy osoby, które są związane z kradzieżami w magazynie, w którym znajdowały się pojemniki z izotopem kobaltu. W ostatnim czasie doszło tam do trzech włamań. Złodzieje skradli między innymi puste pojemniki, w których przechowywany był wcześniej izotop kobaltu oraz ołowiane sztaby, z których budowane są osłony przeciwko promieniowaniu - powiedział WP mł. asp. Maciej Święcichowski z biura prasowego KWP w Poznaniu.

Jak powiedział WP Święcichowski, mężczyźni nie przyznają się do kradzieży pojemników z materiałem promieniotwórczym. - Nadal szukamy skradzionych pojemników oraz osób, które mogą mieć związek z włamaniem - wyjaśnił.

df8s9l0

Zaznaczył, że zamknięte pojemniki z promieniotwórczym izotopem nie zagrażają zdrowiu.

Zuchwała kradzież izotopu kobaltu

W piątek w Poznaniu skradziono z magazynu 22 pojemniki z promieniotwórczym izotopem kobaltu. Złodzieje wynieśli je z terenu firmy, która zajmuje się automatyką przemysłową. - Ma wszystkie zezwolenia na wykorzystanie izotopu kobaltu Co-60. Kapsuły ważą od 45 do 70 kg, czyli łącznie to około tony. Ukradły je prawdopodobnie osoby, które chcą sprzedać je w skupie złomu - powiedział Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Zamknięte pojemniki nie stanowią zagrożenia dla ludzi, ani środowiska. Jednak jak poinformowała w komunikacie Państwowa Agencja Atomistyki po otwarciu już godzinne przebywanie w pobliżu źródła promieniowania jest niebezpieczne dla dla zdrowia.

df8s9l0

PAA planuje kontrolę w firmie, w której doszło do kradzieży.

Wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek informacje pomocne w odnalezieniu pojemników proszone są o kontakt pod numerem specjalnej policyjnej infolinii 800 130 334 oraz pod numerami 112 i 997.

Źródło: WP, PAP, TVP Info

Zobacz także - Policja przejęła narkotyki warte 800 tys. zł

df8s9l0

Podziel się opinią

Share

df8s9l0

df8s9l0
Więcej tematów