Trwa ładowanie...

Kradzież pojemników z izotopem kobaltu. Promieniowanie jest niebezpieczne dla zdrowia

Nadal nie odnaleziono pojemników z promieniotwórczym izotopem kobaltu, które skradziono z z magazynu w Poznaniu. Zamknięte kapsuły nie stanowią niebezpieczeństwa, ale po ich otworzeniu, przebywanie w ich pobliżu jest niebezpieczne dla zdrowia. - Taka osoba powinna natychmiast zgłosić się do lekarza - powiedziała Wirtualnej Polsce Monika Skotniczna, dyrektor Departamentu Ochrony Radiologicznej Państwowej Agencji Atomistyki.

Share
Kradzież pojemników z izotopem kobaltu. Promieniowanie jest niebezpieczne dla zdrowia
Źródło: KWP Poznań
d2f46k0

Według informacji do których dotarła WP, inspektor dozoru jądrowego przeprowadza właśnie kontrolę w firmie POLON-BETA, w której składowane były pojemniki z izotopem kobaltu. Sprawdzane są zezwolenia firmy oraz warunki przechowywania materiałów promieniotwórczych z warunkami określonych przez Państwową Agencję Atomistyki.

W sprawie kradzieży zatrzymano trzech podejrzanych, ale nie przyznają się oni do winy. Funkcjonariusze nadal szukają skradzionych pojemników. Policja wyznaczyła nawet nagrodę w wysokości pięciu tysięcy złotych dla osoby, która pomoże w odnalezieniu groźnego ładunku.

Promieniowanie jest niebezpieczne dla zdrowia

Izotop kobaltu jest materiałem promieniotwórczym, a po otworzeniu pojemnika osoba zostaje napromieniowana. - Stopień i skutki tego napromienienia będą zależeć od aktywności źródła i czasu przebywania w jego pobliżu. Pierwsze symptomy pojawiają się już kilka lub kilkanaście godzin po napromienieniu - wyjaśniła w rozmowie z WP Monika Skotniczna, dyrektor Departamentu Ochrony Radiologicznej Państwowej Agencji Atomistyki.

d2f46k0

- U osób napromieniowanych może wystąpić złe samopoczucie, niepokój, nudności, wymioty, bóle, zawroty głowy i bezsenność. W skrajnych przypadkach może wystąpić rumień skóry - wyjaśniła Skotniczna. Dodała, że taka osoba powinna natychmiast zgłosić się do lekarza.

Samo przebywanie w pobliżu zamkniętego pojemnika nie jest niebezpieczne dla zdrowia, bowiem materiał, z jakiego jest wykonany, skutecznie ogranicza promieniowanie do bezpiecznego poziomu. Skotniczna zaznaczyła jednak, że kapsuły z izotopem kobaltu, powinny być przechowywane w miejscu zabezpieczonym przed zalaniem wodą i dostępem osób postronnych oraz oznaczonym specjalną tablicą informacyjną.

Policja apeluje do osób, które mogą mieć jakiekolwiek informacje pomocne w odnalezieniu pojemników. Proszone są o kontakt pod numerem specjalnej policyjnej infolinii 800 130 334 oraz pod numerami 112 i 997.

Zobacz wideo - Kradzież promieniotwórczych pojemników

d2f46k0

Podziel się opinią

Share
d2f46k0
d2f46k0
Więcej tematów