Trwa ładowanie...

Kownacki: umowa na zakup samolotów dla VIP nie będzie unieważniona

Zdaniem wiceministra obrony narodowej Bartosza Kownackiego umowa zawarta przez MON na zakup samolotów dla VIP nie zostanie unieważniona. Z informacji przekazanej przez wiceministra wynika, że firmy, które skierowały sprawę do sądu, zweryfikowały swoją ocenę tego stanu rzeczy i sprawa ta może w ogóle nie być rozpatrywana. Sąd ma w tej sprawie zadecydować w najbliższy piątek.

Kownacki: umowa na zakup samolotów dla VIP nie będzie unieważnionaŹródło: WP.PL, fot: WP
d8q2gn7

- Jeśli umowa zostanie unieważniona, to trzeba będzie realizować rozstrzygnięcie sądu, jednak nie sądzę, że umowa zostanie unieważniona. Z tego co wiem, firmy, które zaskarżyły, były bardzo powściągliwe w tym (...) być może nie dojdzie nawet do rozpatrywania tej kwestii - zapowiedział Bartosz Kownacki w Polsat News.

- Chciałbym, żeby każde postępowanie w Polsce było prowadzone tak przejrzyście, jak postępowanie w kwestii kupna samolotów dla VIP-ów - mówił wiceminister MON.
MON podpisało z firmą Gulfstream umowę na dostawę dwóch małych samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie - G-550. MON zamówiło także trzy średniej wielkości Boeingi 737 w wersji VIP. Gulfstream G550 "Książę Józef Poniatowski" to pierwszy z pięciu zamówionych przez MON samolotów dla rządowych VIP-ów, który przyjechał do Polski.

d8q2gn7

Zakup maszyn został zakwestionowany przez Krajową Izbę Odwoławczą po tym, jak odwołało się kilku odrzuconych przez MON oferentów. KIO uznała, że Inspektorat Uzbrojenia MON naruszył przepisy o uczciwej konkurencji prowadząc rozowy i negocjacje dotyczące dostarczenia samolotów dla VIP-ów tylko z Boeingiem. 23 czerwca Sąd Okręgowy w Warszawie ma rozpatrzyć skargi na orzeczenie KIO.

- Ppolski rząd zaoszczędził 800 mln zł, bo w pierwotnym postępowaniu, które zakończyło się trzy tygodnie wcześniej, kwota za ten samolot wyniosła 2 mld 800 mln zł. Na szczęście umowa miała wady formalne i dlatego nie można było jej podpisać. W wyniku toczonych później negocjacji z wolnej ręki zeszliśmy do kwoty 2 mld 50 mln zł. Nie postępujmy według zasady: wszystko jest zgodne, nic nie można zarzucić, tylko że polski podatnik zapłaci 100 proc. więcej - mówił Kownacki.

Jak dodał, politycy PO przez osiem lat "nie potrafili kupić tych samolotów, podjąć trudnych decyzji". W opini wiceministra Kownackiego zakup z wolnej ręki spowodowałby opóźnienia w dostarczeniu samolotów tej klasy do przewozu VIP-ów o jakieś 5 do 7 lat.

d8q2gn7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8q2gn7
Więcej tematów