Koszty wojny z Irakiem: może 100 mld dol., a może 16 razy więcej
Prezydent George W. Bush ani razu nie powiedział jeszcze, ile może kosztować wojna z Irakiem i obiecywane przez niego ustanowienie tam rządów demokratycznych. Oceny wojskowych i ekonomistów są różne: od 100 miliardów dolarów do 1,6 biliona.
Biały Dom zachowuje w tej sprawie milczenie. Prezydent Bush chce zmniejszyć podatki, aby ożywić gospodarkę, więc w tej sytuacji woli nie poruszać tak drażliwego tematu, jak koszty obalenia Saddama Husajna. Dostępne są jednak oceny Biura Budżetu w zdominowanym przez Republikanów Kongresie USA i analizy autorstwa ekspertów Partii Demokratycznej z Komisji Budżetowej Izby Reprezentantów.
Żadna z nich nie jest zapewne całkowicie bezstronna, ale wszystkie są dość zgodne - mówią, że jeśli przyjąć, iż walki potrwają 30-60 dni, to sama wojna pochłonie 44-60 miliardów dolarów.
Tyle według Biura Budżetu wyniósłby rachunek za operację zbrojną z udziałem od 250 tysięcy do 370 tysięcy żołnierzy, a także do 1500 samolotów, 800 śmigłowców, 800 czołgów i 60 okrętów.
Wojna w Zatoce Perskiej w roku 1991 kosztowała więcej, bo (w przeliczeniu na obecne ceny) 79,9 mld dolarów. Jednak wojska irackie, w tym ich siły pancerne, są dziś dwa razy słabsze niż przed dwunastu laty.
Choć obecna wojna może być przynajmniej o jedną trzecią tańsza niż "Pustynna Burza" z 1991 roku, podatnik amerykański zapłaci za nią więcej. Dwanaście lat temu większość kosztów pokryli sojusznicy USA - Arabia Saudyjska i Kuwejt, a także Niemcy i Japonia. Tym razem spadną one prawie wyłącznie na Amerykę.
Przy tym do 44-60 mld dolarów trzeba doliczyć bezzwrotną pomoc obiecaną Turcji i Izraelowi (odpowiednio 6 mld i 4 mld dolarów), miliard dolarów przyrzeczony Jordanii oraz koszty okupacji Iraku. Kongresowe Biuro Budżetu ocenia, że utrzymanie armii okupacyjnej liczącej 200 tysięcy żołnierzy wyniesie od 12 mld do 48 mld dolarów rocznie.
Ostrożnie licząc, cała operacja może kosztować 100 miliardów dolarów, czyli w przybliżeniu równowartość jednego procenta amerykańskiego produktu krajowego brutto.
W samym Ministerstwie Obrony USA wojskowi mówią, że wojna będzie kosztować około 95 miliardów dolarów. Z kolei Michael O'Hanlon, ekspert wojskowy z ośrodka badawczego Brookingsa, powiedział, że w grę wchodzi suma od 50 mld do 100 mld dolarów.
Jeśli jednak wojna potoczy się nie po myśli planistów z Pentagonu, na przykład przedłuży się wskutek zażartych walk ulicznych w Bagdadzie, koszty wzrosną.
Jeżeli zaś wojska Saddama użyją broni chemicznej lub biologicznej i zastosują taktykę spalonej ziemi, niszcząc w szczególności instalacje naftowe kraju, rachunek dla podatnika amerykańskiego za wojnę, okupację i 10-letnią odbudowę może wynieść nawet astronomiczną sumę 1,6 biliona dolarów.
Autor tej oceny, ekonomista z Uniwersytetu Yale William Nordhaus, szacuje, że okupacja Iraku musi potrwać przynajmniej pięć lat, "a może snadnie przedłużyć się i do dwudziestu lat".
Powojenna okupacja Japonii trwała siedem lat. Prezydent Bush mówi, że wojska amerykańskie nie pozostaną w Iraku ani chwili dłużej niż potrzeba, ale na razie nie określił żadnego dokładniejszego terminu. (aka)