Trwa ładowanie...

Niebywałe sceny w Warszawie. "Synowa, jak weszła, prawie zemdlała"

Od 12 dni nie mogą skorzystać z toalety, zrobić prania czy się umyć. Tak wygląda rzeczywistość mieszkańców kamienicy przy ulicy Dorotowskiej 7 na warszawskiej Ochocie. Wszystko przez awarię kanalizacji, która objęła też sąsiedni budynek przy ulicy Grójeckiej 30B. Tam z kolei w piwnicy zalega szambo, które zalało wózkownio-rowerownię.

Mieszkańcy od 12 dni żyją w smrodzieMieszkańcy od 12 dni żyją w smrodzieŹródło: Wirtualna Polska
d1n1bqe
d1n1bqe

- Proszę zobaczyć, jaki tu syf i smród - mówi nam pani Ewa z kamienicy przy ulicy Grójeckiej. Kobieta wpuściła nas do wspólnego pomieszczenia znajdującego się w piwnicy. - Zaczęło się od tego, że synowa przyszła zabrać wózek. To, co zobaczyła, prawie ją omdliło. Wszystko było ubabrane w odchodach i ściekach - relacjonuje mieszkanka.

- Fekalia wybiły tak, że pozalewało rzeczy, które trzymamy tu z sąsiadami. Dzisiaj już nie jest tego tak dużo, jak pierwszego dnia. Ale smród nadal pozostał. Do tego pojawiły się szczury, które pogryzły nam zabawki od dzieci, a sąsiadce kurtki trzymane w jednym ze schowków - żali się.

- Wszystko tu jest zalane fekaliami - pokazuje pani Ewa. Wirtualna Polska
- Wszystko tu jest zalane fekaliami - pokazuje pani EwaŹródło: Wirtualna Polska

Szukają winnych

- Wszystko, co było w środku, zostało zniszczone. Trzymaliśmy tu wózek, rowery, meble. Wynieśliśmy je z piwnicy i zabezpieczyliśmy. Czekamy na koniec tego koszmaru. Wtedy będziemy działać dalej. Musimy znaleźć winnego i odpowiedzialnego za tę awarię, by walczyć o zadośćuczynienie lub odszkodowanie - dodaje z kolei pan Zbyszek, którego spotkaliśmy na klatce schodowej.

d1n1bqe

- Ja osobiście nie schodziłam do piwnicy, ale czuję ogromny smród. Drzwi do klatki muszą być otwarte całą dobę, w przeciwieństwie do okien w mieszkaniach. Ostatnio było 20 stopni i nie mogliśmy wywietrzyć, bo mieszkamy nad piwnicami. Zapachy momentalnie przeszłyby do naszego mieszkania - podsumowuje pani Roksana z parteru.

- Mamy już dość tego smrodu - mówi pani Roksana. Wirtualna Polska
- Mamy już dość tego smrodu - mówi pani RoksanaŹródło: Wirtualna Polska

Wybite szambo znajduje się także w kamienicy przy ulicy Dorotowskiej 7. Z relacji mieszkańców wynika, że ekipy wypompowały część ścieków z piwnicy. Na miejscu słyszymy, że fekalia mogą być jeszcze w pracowni, która kiedyś była maglem. Drzwi do niej były jednak szczelnie zamknięte.

- Lepiej nie otwierać tych drzwi, bo tam mogą być fekalia - mówią mieszkańcy kamienicy przy Dorotowskiej Wirtualna Polska
- Lepiej nie otwierać tych drzwi, bo tam mogą być fekalia - mówią mieszkańcy kamienicy przy DorotowskiejŹródło: Wirtualna Polska

12 dni bez wody i kanalizacji

Mieszkańcy z Dorotowskiej od początku awarii, aż do ostatniej środy, mieli wyłączoną wodę. W przeciwieństwie do ich sąsiadów z Grójeckiej nie mogą też spuszczać ścieków do kanalizacji.

d1n1bqe

- Administracja przyszła i nam zabroniła. Dlatego załatwiamy nasze potrzeby do wiaderek lub woreczków, które potem wyrzucamy do kontenerów - mówi pani Hanna.

Od strony podwórka przy kamienicy znajduje się toaleta, ale po pierwsze - jest zamykana na kłódkę, a po drugie - mieszkańcy brzydziliby się z niej korzystać.

- Jak się myjemy? Na szczęście mamy znajomych niedaleko, którzy zrozumieli sytuację i pozwalają nam się u nich kąpać. W kamienicy trwa remont elewacji, dlatego administracja na chwilę włączała wodę, by betoniarki mogły chodzić. Wtedy nalewaliśmy ją do garnków i butelek. Dzięki temu mieliśmy co pić i mogliśmy gotować. Ale po zakończeniu prac szybko zamykali zawory - dodaje mąż pani Hanny, Krzystof.

Źródło: Wirtualna Polska
Piwnica w kamienicy przy Dorotowskiej 7

"Że niby ludzie się stąd powynosili?"

Małżeństwo twierdzi, że z powodu awarii część sąsiadów tymczasowo wyprowadziła się. Ich relację powtórzyły dwie inne osoby, które zastaliśmy w budynku.

d1n1bqe

Kiedy w czwartek rano byliśmy na miejscu, usłyszeliśmy nieprzychylne komentarze ekip zajmujących się usuwaniem skutków awarii. - Że niby ludzie się stąd powynosili? Kto takie głupoty podaje. Media? Panie, jak zwykle bzdury piszą i nic więcej - stwierdził jeden z mężczyzn.

Służby pracujące przy ul. Dorotowskiej 7. mieszkańcy
Służby pracujące przy ul. Dorotowskiej 7.Źródło: mieszkańcy

Dlaczego w środku Warszawy ludzie muszą załatwiać się do wiaderek? Jednym z powodów tak długiej awarii jest to, że doszło do niej w przedwojennych kamienicach. Plany budynków zaginęły podczas Powstania Warszawskiego i do tej pory nie zostały odtworzone.

d1n1bqe

Mieszkańcy relacjonują, że administracja nie wie, którędy dokładnie przebiegają instalacje. Wiadomo jedynie, że jest ona wspólna dla budynków przy Dorotowskiej 7 i Grójeckiej 30B.

MPWiK deklaruje chęć pomocy

Dodatkowym problemem jest to, że za instalacje wewnątrz budynków odpowiadają administracje. A obiema kamienicami zarządzają dwie różne firmy. Jak mówi nam Maciej Smółka z warszawskiego MPWiK, z tego powodu miasto nie może zająć się naprawami.

- My odpowiadamy za sieć do wewnętrznego przyłącza. Na prośbę mieszkańców już pierwszego dnia sprawdziliśmy i wiemy, że problem na pewno nie leży po naszej stronie - mówi Smółka.

d1n1bqe

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Trzaskowski szuka oszczędności. To cele w Warszawie

Jak dodał rzecznik MPWiK, spółka jest chętna do współpracy z administracjami kamienic.

- Od początku pomagamy, jak tylko możemy. Udostępniliśmy kamery do sprawdzenia instalacji. Urządzenia wykryły, że prawdopodobnie od ulicy Baśniowej w rurach zalega piach. Naprawa teraz jest w gestii administratorów, bo sieć nie należy do nas. Ale jeśli dostaniemy prośbę o udzielenie pomocy w naprawie, to nie będziemy robili z tym problemów. Sami nie możemy ingerować w wewnętrzną sieć - podsumowuje Smółka.

d1n1bqe

Do momentu publikacji tego artykułu nie udało nam się skontaktować ani z administracją kamienicy przy Grójeckiej, ani z administracją kamienicy przy Dorotowskiej.

Mateusz Dolak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1n1bqe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n1bqe
Więcej tematów