Trwa ładowanie...
d40n655
kosmos
22-06-2005 20:20

Kosmiczny żaglowiec spadł?

Nie powiodło się umieszczenie na orbicie sondy Cosmos 1, przeznaczonej do testowania napędu wykorzystującego wiatr słoneczny. Przyczyną była awaria silnika rakiety nośnej, która nastąpiła niecałe dwie minuty po starcie - poinformowała oficjalnie Rosyjska Agencja Kosmiczna.

d40n655
d40n655

Rosyjskie ministerstwo obrony rozpoczęło już poszukiwania szczątków rakiety na Ziemi.

Wcześniej wyrażano nadzieję, że utrata łączności, która nastąpiła po starcie rakiety, może być chwilowa i nie musi oznaczać niepowodzenia całej misji, tym bardziej że jedna z naziemnych stacji odbiorczych poinformowała o słabym sygnale, który przez 10 minut miał docierać z nadajników sondy.

Jednak, jak powiedział rzecznik Rosyjskiej Agencji Kosmicznej, Wiaczesław Dawidenko, awaria silnika oznacza, że rakieta została ostatecznie utracona. Analiza danych wykazała, że wybuch silnika nastąpił 83 sekundy po starcie rakiety z rosyjskiego okrętu podwodnego na morzu Barentsa.

We wtorek o godzinie 21.46 czasu polskiego ze znajdującego się na morzu Barentsa atomowego okrętu podwodnego wystartowała rakieta Wołna (Fala), która miała wynieść na orbitę sondę Cosmos 1.

Zadaniem sondy miało być testowanie nowatorskiego napędu z zastosowaniem żagli popychanych promieniowaniem słonecznym.

d40n655
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40n655
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj