PolskaKosmetyki z ekstraktem z jeżyny - nowym odkryciem naukowców z Radomia

Kosmetyki z ekstraktem z jeżyny - nowym odkryciem naukowców z Radomia

Ekstrakt z pestek jeżyny, uzyskany dzięki innowacyjnej metodzie, jako surowiec dla przemysłu kosmetycznego, to nowe odkrycie naukowców z kilku polskich placówek naukowych. Liderem projektu jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu.

Kosmetyki z ekstraktem z jeżyny - nowym odkryciem naukowców z Radomia
Źródło zdjęć: © Fotolia

18.04.2015 | aktual.: 18.04.2015 19:56

Ekstrakt z pestek tej rośliny zawiera szereg pożądanych w kosmetykach składników, takich jak: witaminy A, C, E, K, B6, flawonoidy i ß-hydroksykwasy, garbniki. Ma on działanie nawilżające, przeciwstarzeniowe, łagodzące, przeciwzapalne.

Naukowcy z radomskiej uczelni zastosowali ekstrakt z jeżyny do produkcji maseczki do pielęgnacji twarzy i dwufazowego preparatu do demakijażu. - Innowacyjność tych produktów nie polega na samym zastosowaniu w kosmetyce ekstraktu z jeżyny, bo dobroczynne działanie tej rośliny, odkryto już wcześniej, ale z powodu zastosowania nowej metody jego pozyskiwania w warunkach nadkrytycznego ditlenku węgla - wyjaśnił kierownik katedry chemii UTH, prof. Tomasz Wasilewski.

Metoda ta pozwala - według naukowca - na wyodrębnienie z pestek jeżyny wszystkich wartościowych składników i uzyskanie surowca, który nie zawiera nic oprócz tego, co było w roślinie na początku. Jej dużą zaletą - zdaniem prof. Wasilewskiego - jest fakt, że proces przeprowadzany jest na zimno. Dzięki temu żaden z cennych składników nie ulega rozkładowi, tak jak to się dzieje w warunkach podwyższonej temperatury.

Do produkcji ekstraktu wykorzystywane są pestki jeżyn, które stanowią odpad w przemyśle spożywczym, np. przy produkcji soków czy przetworów.

Wykonana na uczelni w Radomiu maseczka do pielęgnacji twarzy i dwufazowy preparat do demakijażu - to kosmetyki naturalne, charakteryzujące się m.in. dużą wydajnością, naturalnym, atrakcyjnym zapachem jeżyny. Za kosmetyki te naukowcy z radomskiej uczelni zdobyli złoty medal na XVIII Moskiewskim Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "Archimedes - 2015", który odbył się na początku kwietnia.

Obok Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w projekcie biorą także udział naukowcy z Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, Politechniki Łódzkiej oraz Politechniki Krakowskiej. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny posiada halę technologiczną, wyposażoną w profesjonalne urządzenia do produkcji kosmetyków na dużą skalę. Współpracujące z uczelnią firmy kosmetyczne dostają od naukowców gotową recepturę i technologię wykonania danego produktu.

Uczelniane laboratoria i pracownie, zajmujące się technologią kosmetyków, funkcjonują w Radomiu od blisko 15 lat. Radomska uczelnia od dawna zbiera nagrody m.in. na targach w Poznaniu, w Zagrzebiu czy Norymberdze. Jednym z preparatów kosmetycznych, który zrobił furorę, był tzw. dźwięczący żel do mycia ciała. Kiedy użytkownik stuka w opakowania, słyszy charakterystyczny dźwięk, który szczególnie przypada do gustu dzieciom. Żel przeszedł już procedurę patentową i być może niedługo trafi do sklepów. Obecnie naukowcy z Radomia pracują nad cieszącymi się coraz większym zainteresowaniem producentów koncentratami produktów kosmetycznych, m.in. żelu do mycia ciała.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)