Polska"Kościoła nie wolno wykorzystywać w polityce"

"Kościoła nie wolno wykorzystywać w polityce"

Przed próbami instrumentalnego wykorzystywania Kościoła w walce politycznej, w kontekście nadchodzących wyborów, przestrzegał podczas uroczystych obchodów rocznicy Konstytucji 3 maja metropolita lubelski abp Józef Życiński.

- Chrystus dokonał dzieła odkupienia za całą ludzkość, stąd też i nasze kościoły są otwarte dla każdego człowieka, który szuka swej wierności Chrystusowi i w żadnej kampanii politycznej nie mogą być wiązane z żadną partią - powiedział abp Życiński podczas mszy za ojczyznę odprawionej w archikatedrze w Lublinie.

Metropolita lubelski wskazał, że wartości, takie jak Kościół, wiara religijna, zasady Dekalogu, są nadrzędne w stosunku do zmieniających się ekip władzy. Podkreślił, że nie wolno dopuścić do instrumentalnego wykorzystywania tych wartości w polityce. - Musimy pamiętać o tym, że Królowa Polski jest ponadpartyjna, Matka Boża nie wiąże się z żadną frakcją, ona jest dla wszystkich - podkreślił arcybiskup.

Metropolita przypomniał, że wcześniejsze próby wykorzystywania Kościoła do działań politycznych skończyły się porażką dla ugrupowań, które to robiły. - Praktyka wykazuje, że te partie, które usiłowały bez zgody władz kościelnych zresztą, szukać instrumentalnego wykorzystania Kościoła, na przykład przez podkładanie ulotek w świątyniach, już zniknęły z horyzontu politycznego, przestały istnieć - przypomniał.

- Rozkładanie ulotek w miejscu, które jest miejscem kultu Bożego, było wyrazem desperackiej próby ratowania struktur, które się waliły - zauważył abp Życiński.

Abp Życiński podkreślił jednocześnie, że nie należy patrzeć na polityków wyłącznie krytycznie i nie wolno sugerować, że "każda postać polityki jest czymś brudnym i niestosownym". Groziłoby to - mówił metropolita - wycofywaniem się z politycznej rywalizacji ludzi uczciwych.

- Z należytym szacunkiem traktujemy przedstawicieli różnych środowisk, różnych formacji, polecając Maryi Królowej Polski tych, którzy potrafią różnić się pięknie i w postawie wzajemnego szacunku wykazywać swoją troskę o dobro wspólne - powiedział.

- Możemy różnić się w szczegółach dotyczących programów, ale jednoczy nas to samo zakorzenienie w polskiej historii, ten sam szacunek dla wielkich kart polskich dziejów, ta sama świadomość wielkiej tradycji, z której wyrastamy - zaznaczył abp Życiński.

Po mszy św. na placu Litewskim w centrum miasta pod pomnikiem Konstytucji 3 maja odbył się apel pamięci. Żołnierze oddali salwę honorową. Przedstawiciele władz, samorządu, partii politycznych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz instytucji złożyli pod pomnikiem wieńce i kwiaty.

Źródło artykułu:PAP
politykakościółlublin
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)