Trwa ładowanie...

Kościół. W sobotę 25 lipca święto św. Jakuba Apostoła. Kim był?

W Kościele katolickim w sobotę 25 lipca obchodzone jest święto św. Jakuba Apostoła. Tysiące pielgrzymów co roku pielgrzymuje do Hiszpanii, gdzie znajduje się jego grób. Kim był św. Jakub Apostoł?

Share
Kościół. W sobotę 25 lipca święto św. Jakuba Apostoła. Kim był?Źródło: Getty Images
d15bv0u

Święto św. Jakuba Apostoła. Kim był?

Według Biblii, Jakub Starszy był synem Zebedeusza i bratem św. Jana ewangelisty. Około 33 roku n. e. przybył do Hiszpanii, gdzie pracował jako misjonarz. Nie udało mu się jednak szerzyć wiary katolickiej. Wrócił do Ziemi Świętej i w 44 roku n. e. zginął z rąk Heroda I Agrypy. Po jego męczeńskiej śmierci świadkowie tego wydarzenia wzięli jego ciało na łódź i popłynęli do północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego.

Sarkofag z jego ciałem odnaleziono między 788 a 838 rokiem, blisko miejscowości Compostella. W średniowieczu, obok Ziemi Świętej i Rzymu, grób świętego Jakuba była w trójce najważniejszych sanktuarium chrześcijaństwa. Pierwszy pielgrzym do jego grobu dotarł, według danych historycznych, w 950 roku n. e. Był nim francuski biskup Le Puy Godescalco. Od wielu lat do grobu świętego Jakuba pielgrzymują tysiące turystów. W tym roku pielgrzymki są jednak zapewne ograniczone przez pandemię koronawirusa.

Zobacz też: Wyniki wyborów 2020. Bogdan Zdrojewski: rząd będzie miał dwa problemy

W ikonografii św. Jakub Apostoł przedstawiany jest jako starzec, z silną budową ciała z długim płaszczem. Można go również zobaczyć jako pielgrzyma w kapeluszu z dużym rondem. Do jego atrybutów należy zaliczyć między innymi: kij pielgrzyma, księgę, muszlę czy turban turecki. Najstarszy wizerunek św. Jakuba jest w kościele San Vitale i kaplicy arcybiskupiej w Rawennie (Włochy). Ten wizerunek pochodzi z VI wieku.

Święto św Jakuba Apostoła. Obchody w Gdańsku

W sobotę 25 lipca święto św. Jakuba Apostoła uroczyście obchodzone jest między innymi w Archikatedrze Oliwskiej. W kościele filialnym św. Jakuba o godzinie 18:00 będzie sprawowana Eucharystia odpustowa z poświęceniem figury Apostoła. Z kolei w piątek można było posłuchać koncertu na oliwskich organach.

źródło: portalsamorzadowy.pl

d15bv0u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15bv0u
d15bv0u
Więcej tematów