Kościół. W sobotę 25 lipca święto św. Jakuba Apostoła. Kim był?
W Kościele katolickim w sobotę 25 lipca obchodzone jest święto św. Jakuba Apostoła. Tysiące pielgrzymów co roku pielgrzymuje do Hiszpanii, gdzie znajduje się jego grób. Kim był św. Jakub Apostoł?
Święto św. Jakuba Apostoła. Kim był?
Według Biblii, Jakub Starszy był synem Zebedeusza i bratem św. Jana ewangelisty. Około 33 roku n. e. przybył do Hiszpanii, gdzie pracował jako misjonarz. Nie udało mu się jednak szerzyć wiary katolickiej. Wrócił do Ziemi Świętej i w 44 roku n. e. zginął z rąk Heroda I Agrypy. Po jego męczeńskiej śmierci świadkowie tego wydarzenia wzięli jego ciało na łódź i popłynęli do północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego.
Sarkofag z jego ciałem odnaleziono między 788 a 838 rokiem, blisko miejscowości Compostella. W średniowieczu, obok Ziemi Świętej i Rzymu, grób świętego Jakuba była w trójce najważniejszych sanktuarium chrześcijaństwa. Pierwszy pielgrzym do jego grobu dotarł, według danych historycznych, w 950 roku n. e. Był nim francuski biskup Le Puy Godescalco. Od wielu lat do grobu świętego Jakuba pielgrzymują tysiące turystów. W tym roku pielgrzymki są jednak zapewne ograniczone przez pandemię koronawirusa.
Zobacz też: Wyniki wyborów 2020. Bogdan Zdrojewski: rząd będzie miał dwa problemy
W ikonografii św. Jakub Apostoł przedstawiany jest jako starzec, z silną budową ciała z długim płaszczem. Można go również zobaczyć jako pielgrzyma w kapeluszu z dużym rondem. Do jego atrybutów należy zaliczyć między innymi: kij pielgrzyma, księgę, muszlę czy turban turecki. Najstarszy wizerunek św. Jakuba jest w kościele San Vitale i kaplicy arcybiskupiej w Rawennie (Włochy). Ten wizerunek pochodzi z VI wieku.
Święto św Jakuba Apostoła. Obchody w Gdańsku
W sobotę 25 lipca święto św. Jakuba Apostoła uroczyście obchodzone jest między innymi w Archikatedrze Oliwskiej. W kościele filialnym św. Jakuba o godzinie 18:00 będzie sprawowana Eucharystia odpustowa z poświęceniem figury Apostoła. Z kolei w piątek można było posłuchać koncertu na oliwskich organach.
źródło: portalsamorzadowy.pl