Kościół uczci 30. rocznicę hisorycznej pielgrzymki Papieża
Kościół w Polsce uczci 30. rocznicę
pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Rozpoczęła się
ona 2 czerwca 1979 r. w Warszawie. Na Placu Zwycięstwa (dziś
Piłsudskiego) do około miliona osób Jan Paweł II wypowiedział
wówczas słowa modlitwy: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze
ziemi, tej ziemi!".
Wielu komentatorów uznało, że słowa te przyczyniły się do powstania "Solidarności" i obalenia komunizmu nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Jan Paweł II przebywał z pierwszą wizytą apostolską w Ojczyźnie od 2 do 10 czerwca 1979 r. Podczas pielgrzymki, przebiegającej pod hasłem "Gaude Mater Polonia", odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ. Pielgrzymka związana była z obchodzoną tego roku dziewięćsetną rocznicą śmierci św. Stanisława.
Obchody 30. rocznicy pielgrzymki będą nawiązywać właśnie do słów wypowiedzianych na pl. Zwycięstwa w Warszawie: "Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!".
6 czerwca na pl. Piłsudskiego odbędzie się czuwanie z udziałem ruchów i wspólnot kościelnych z całego kraju. Zebrani będą modlić się do Ducha Świętego o odnowę życia społecznego i politycznego, a także o odnowę wiary i życia chrześcijańskiego w Polsce i Europie. Na pl. Piłsudskiego zostanie odsłonięty pamiątkowy krzyż, który ma przypominać wydarzenia z 1979 roku.
Polscy biskupi w komunikacie po majowych obradach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Częstochowie podkreślili, że trzeba powracać do tamtych chwil nie tylko po to, żeby wspominać i świętować kolejną rocznicę, ale żeby odnowić entuzjazm wiary, który nam wtedy towarzyszył.
- Jedynym orężem Jana Pawła II było słowo ewangelicznej prawdy i miłości. To słowo poruszyło sumienia i przywróciło poczucie godności narodowi upokarzanemu obcą, bezbożną ideologią. To słowo zbudziło zryw ogólnonarodowej solidarności, które stało się początkiem pozytywnych zmian, prowadzących do wolności - podkreślali biskupi. Zachęcają, by przypominać sobie nauczanie Jana Pawła II z dni tamtego pielgrzymowania, by "rozważać to, co dokonało się przed laty, a do dziś jest wciąż aktualne".
Pod hasłem "Dziękujemy za wolność" 7 czerwca odbędzie się II Dzień Dziękczynienia. Centralnym punktem warszawskich obchodów będzie sprawowana w południe na Polach Wilanowskich przy powstającej Świątyni Opatrzności Bożej msza święta z udziałem Episkopatu Polski. Ma ona być dziękczynieniem za wolność i upamiętnieniem 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, 20-lecia odzyskania niepodległości oraz 10. rocznicy papieskiego przemówienia w Parlamencie - powiedział metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, zapraszając do udziału w tych uroczystościach.
- Byliśmy wtedy w niewoli komunistycznego systemu i nic nie wskazywało na to, że stan ten się zakończy. Papież Jan Paweł II przyjechał do Polski, do Gniezna, później przybył na Jasną Górę, poprowadził do Oświęcimia, Brzezinki, aby przestrzec cały świat przed totalitaryzmem. Na zakończenie, na krakowskich Błoniach, otoczony dwoma milionami wewnętrznie wolnych ludzi, zawołał: "musicie być mocni". To bierzmowanie dziejów, dokonane w Krakowie, było ostatnim słowem do warszawskiego wołania: "Niech zstąpi Duch Twój Panie i odnowi oblicze tej ziemi" - zaznaczył metropolita warszawski. Jubileuszowe obchody zaplanowano we wszystkich diecezjach, a w sposób szczególny w miastach, które w 1979 roku odwiedził Jan Paweł II - oprócz Warszawy m.in. w Krakowie, Gnieźnie i Częstochowie oraz w Oświęcimiu.
W najbliższą niedzielę, 17 maja rocznicowe obchody odbędą się w Oświęcimiu-Brzezince. Centralnym ich punktem będzie polowa msza św. pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego obok świątyni w Brzezince, sąsiadującej z byłym obozem koncentracyjnym. Hierarcha zapraszając na uroczystości w miejscu, które Jan Paweł II nazwał "Golgotą naszych czasów", zachęca do dziękczynienia i modlitwy o jego rychłą beatyfikację.
Pod znakiem młodzieży będą przebiegały obchody rocznicy papieskiej pielgrzymki w Krakowie. Zaplanowano je na sobotę 30 maja. Od rana będzie trwała modlitwa przy Krzyżu Światowych Dni Młodzieży oraz ikonie Matki Bożej Salus Populi Romani, peregrynujących po Polsce. W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach odbędzie się Forum Młodzieży, w którym wezmą udział młodzi z grup apostolskich archidiecezji krakowskiej oraz ich duszpasterze. Jego uczestnicy przygotują przesłanie "młodzi do młodych".
Gnieźnieńskie obchody 30. rocznicy pierwszej wizyty papieża Jana Pawła II w tym mieście rozpoczną się 2 czerwca zjazdem szkół mających za patrona Jana Pawła II. Uczestnictwo w zjeździe zapowiedziało 17 szkół z archidiecezji gnieźnieńskiej. W ramach obchodów odbędzie się także VI Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci i Młodzieży.
Ważnym wydarzeniem tego dnia będzie również modlitewne czuwanie młodzieży przy krzyżu Światowych Dni Młodzieży. Zakończy ją spotkanie pod balkonem Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich, gdzie przed 30 laty Jan Paweł II wygłosił do młodzieży katechezę o miejscu i roli kultury w życiu i dziejach człowieka oraz narodu. Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski.
W Częstochowie uroczystości rocznicowe zaplanowano na dni 4-6 czerwca. "Przeżyjemy wielkie dni zawierzenia" - zapowiada metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak zapraszając na spotkania modlitewne w intencji Kościoła i papieża, które tak jak przed 30 laty odbędą się przy kościele św. Zygmunta.