Świat"Kościół powinien pomóc finansowo rządowi w kryzysie"

"Kościół powinien pomóc finansowo rządowi w kryzysie"

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, zwierzchnik duchowy prawosławnych na świecie Bartłomiej I wezwał podczas uroczystości religijnych na świętej górze Athos Kościół w Grecji do współdziałania z greckim rządem w przezwyciężaniu kryzysu finansowego.

Patriarcha Bartłomiej I, cytowany przez grecką agencję prasową Ana oświadczył, że "w tym okresie ciężkich trudności" konieczna jest współpraca między Kościołem prawosławnym a greckim rządem w przezwyciężaniu kryzysu.

Patriarcha udał się na górę Athos, 600 km od Aten, aby odwiedzić zamieszkaną wyłącznie przez mnichów bardzo zamożną wspólnotę 20 prawosławnych klasztorów (greckich, rumuńskich, bułgarskich, serbskich i gruzińskich), mająca status okręgu autonomicznego Grecji. Obchodził tam w niedzielę dwudziestolecie swej posługi na czele patriarchatu ekumenicznego.

Bartłomiej I wezwał w niedzielę grecki Kościół prawosławny, aby nie izolował się od państwa w potrzebie.

Kościół ten, konstytucyjnie nieoddzielony od państwa, uchodzi za bardzo zamożny. Jest ostatnio krytykowany za to, że nie czyni wszystkiego, co mogłoby pomóc państwu w przezwyciężeniu kryzysu gospodarczego.

Kościół prawosławny i klasztory zostały ostatnio zwolnione z płacenia podniesionego ostatnio podatku od nieruchomości, co wywołało nową dyskusję na temat zadań, jakie powinien wziąć na siebie Kościół w przełamywaniu deficytu publicznego Grecji.

Patriarcha Bartłomiej I w swym wystąpieniu na górze Athos z dużym uznaniem mówił o "wielkim wysiłku i wielkiej pracy" podejmowanej przez greckiego premiera Jeorjosa Papandreu, który od dwóch lat "boryka się z kryzysem bez precedensu".

Ten trudny okres - powiedział patriarcha ekumeniczny - wymaga "porozumienia wszystkich obywateli oraz wielkich wysiłków i ofiar".

Papandreu w towarzystwie licznych członków rządu uczestniczył w obchodach jubileuszowych na górze Athos, gdzie kobiety mają wzbroniony wstęp.

- Wasz przykład - powiedział Papandreu zwracając się do wspólnoty mnichów prawosławnych - dodaje nam odwagi i siły w trudnych czasach (...) abyśmy mogli kontynuować wysiłki i pokonywać trudności, aby nasz kraj stał się silny i kwitnący.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (101)