Trwa ładowanie...
d22cgr0
d22cgr0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Kościół powinien pomóc finansowo rządowi w kryzysie"

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, zwierzchnik duchowy prawosławnych na świecie Bartłomiej I wezwał podczas uroczystości religijnych na świętej górze Athos Kościół w Grecji do współdziałania z greckim rządem w przezwyciężaniu kryzysu finansowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d22cgr0

Patriarcha Bartłomiej I, cytowany przez grecką agencję prasową Ana oświadczył, że "w tym okresie ciężkich trudności" konieczna jest współpraca między Kościołem prawosławnym a greckim rządem w przezwyciężaniu kryzysu.

Patriarcha udał się na górę Athos, 600 km od Aten, aby odwiedzić zamieszkaną wyłącznie przez mnichów bardzo zamożną wspólnotę 20 prawosławnych klasztorów (greckich, rumuńskich, bułgarskich, serbskich i gruzińskich), mająca status okręgu autonomicznego Grecji. Obchodził tam w niedzielę dwudziestolecie swej posługi na czele patriarchatu ekumenicznego.

Bartłomiej I wezwał w niedzielę grecki Kościół prawosławny, aby nie izolował się od państwa w potrzebie.

d22cgr0

Kościół ten, konstytucyjnie nieoddzielony od państwa, uchodzi za bardzo zamożny. Jest ostatnio krytykowany za to, że nie czyni wszystkiego, co mogłoby pomóc państwu w przezwyciężeniu kryzysu gospodarczego.

Kościół prawosławny i klasztory zostały ostatnio zwolnione z płacenia podniesionego ostatnio podatku od nieruchomości, co wywołało nową dyskusję na temat zadań, jakie powinien wziąć na siebie Kościół w przełamywaniu deficytu publicznego Grecji.

Patriarcha Bartłomiej I w swym wystąpieniu na górze Athos z dużym uznaniem mówił o "wielkim wysiłku i wielkiej pracy" podejmowanej przez greckiego premiera Jeorjosa Papandreu, który od dwóch lat "boryka się z kryzysem bez precedensu".

Ten trudny okres - powiedział patriarcha ekumeniczny - wymaga "porozumienia wszystkich obywateli oraz wielkich wysiłków i ofiar".

d22cgr0

Papandreu w towarzystwie licznych członków rządu uczestniczył w obchodach jubileuszowych na górze Athos, gdzie kobiety mają wzbroniony wstęp.

- Wasz przykład - powiedział Papandreu zwracając się do wspólnoty mnichów prawosławnych - dodaje nam odwagi i siły w trudnych czasach (...) abyśmy mogli kontynuować wysiłki i pokonywać trudności, aby nasz kraj stał się silny i kwitnący.

d22cgr0

Podziel się opinią

Share

d22cgr0

d22cgr0
Więcej tematów