Trwa ładowanie...
d1npvb6
d1npvb6

"Kościół powinien pomóc finansowo rządowi w kryzysie"

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, zwierzchnik duchowy prawosławnych na świecie Bartłomiej I wezwał podczas uroczystości religijnych na świętej górze Athos Kościół w Grecji do współdziałania z greckim rządem w przezwyciężaniu kryzysu finansowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1npvb6

Patriarcha Bartłomiej I, cytowany przez grecką agencję prasową Ana oświadczył, że "w tym okresie ciężkich trudności" konieczna jest współpraca między Kościołem prawosławnym a greckim rządem w przezwyciężaniu kryzysu.

Patriarcha udał się na górę Athos, 600 km od Aten, aby odwiedzić zamieszkaną wyłącznie przez mnichów bardzo zamożną wspólnotę 20 prawosławnych klasztorów (greckich, rumuńskich, bułgarskich, serbskich i gruzińskich), mająca status okręgu autonomicznego Grecji. Obchodził tam w niedzielę dwudziestolecie swej posługi na czele patriarchatu ekumenicznego.

Bartłomiej I wezwał w niedzielę grecki Kościół prawosławny, aby nie izolował się od państwa w potrzebie.

d1npvb6

Kościół ten, konstytucyjnie nieoddzielony od państwa, uchodzi za bardzo zamożny. Jest ostatnio krytykowany za to, że nie czyni wszystkiego, co mogłoby pomóc państwu w przezwyciężeniu kryzysu gospodarczego.

Kościół prawosławny i klasztory zostały ostatnio zwolnione z płacenia podniesionego ostatnio podatku od nieruchomości, co wywołało nową dyskusję na temat zadań, jakie powinien wziąć na siebie Kościół w przełamywaniu deficytu publicznego Grecji.

Patriarcha Bartłomiej I w swym wystąpieniu na górze Athos z dużym uznaniem mówił o "wielkim wysiłku i wielkiej pracy" podejmowanej przez greckiego premiera Jeorjosa Papandreu, który od dwóch lat "boryka się z kryzysem bez precedensu".

Ten trudny okres - powiedział patriarcha ekumeniczny - wymaga "porozumienia wszystkich obywateli oraz wielkich wysiłków i ofiar".

Papandreu w towarzystwie licznych członków rządu uczestniczył w obchodach jubileuszowych na górze Athos, gdzie kobiety mają wzbroniony wstęp.

- Wasz przykład - powiedział Papandreu zwracając się do wspólnoty mnichów prawosławnych - dodaje nam odwagi i siły w trudnych czasach (...) abyśmy mogli kontynuować wysiłki i pokonywać trudności, aby nasz kraj stał się silny i kwitnący.

d1npvb6

Podziel się opinią

Share
d1npvb6
d1npvb6
Więcej tematów