ŚwiatKościół "otwiera ramiona" przed lefebrystami

Kościół "otwiera ramiona" przed lefebrystami

Rosną szanse na pojednanie Kościoła ze schizmatyckim bractwem lefebrystów. Taka jest prawdopodobnie najważniejsza konkluzja narady Benedykta XVI z kardynałami, która odbyła się za zamkniętymi drzwiami w Watykanie.

Dyskutowano także o dialogu z islamem, reformie Kurii Rzymskiej oraz wyzwaniach, przed jakimi stoi obecnie Kościół.

Otwarte ramiona dla lefebrystów. Teraz rozważa się najlepsze wyjście z sytuacji - powiedział po zakończeniu narady kardynał Dario Castrillon Hoyos, przewodniczący Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, powołanej przez Jana Pawła II w celu prowadzenia dialogu ze zwolennikami arcybiskupa Lefebvre'a.

Kardynał Hoyos nie ujawnił żadnych szczegółów, ale jego lakoniczne słowa odebrano jako deklarację woli dalszego zbliżenia Watykanu z Bractwem świętego Piusa X.

Jak informowała wcześniej Stolica Apostolska dyskusja na temat stosunków z lefebrystami odbyła się na życzenie Benedykta XVI. Papież prawdopodobnie chciał poznać stanowisko purpuratów na temat możliwości ewentualnego zdjęcia ekskomuniki ze schizmatyckiego bractwa, nałożonej w 1988 roku.

W sierpniu Benedykt XVI przyjął przełożonego Bractwa świętego Piusa X - Bernarda Fellaya. Ich rozmowę uznano wówczas za początek dialogu i pojednania.

Założone przez francuskiego arcybiskupa Marcela Lefebvre'a w 1970 roku bractwo skupia księży, przeciwnych zmianom posoborowym. W 1976 roku papież Paweł VI zabronił założycielowi lefebrystów udzielania święceń kapłańskich. Gdy w 1988 roku wbrew woli Jana Pawła II arcybiskup Lefebvre wyświęcił czterech biskupów, ściągnął na siebie i swych zwolenników ekskomunikę.

Lefebryści nie akceptują przede wszystkim reformy liturgii wprowadzonej przez Sobór Watykański II, sprzeciwiają się także ekumenizmowi. Ich zdaniem Sobór zniszczył tradycję Kościoła.

Według informacji przekazanej przez watykańskie biuro prasowe głos w dyskusji na temat lefebrystów zabrało 20 kardynałów, ale nieznane są żadne szczegóły.

Drugim wybranym przez Benedykta XVI tematem do dyskusji, o którym wcześniej poinformował Watykan, był dialog z islamem.

Podsumowując popołudniową dyskusję w sprawie dialogu ze światem muzułmańskim prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Jose Saraiva Martins podkreślił, że dialog ten jest obowiązkiem Kościoła.

W naradzie, którą sam Benedykt XVI nazwał "spotkaniem refleksji i modlitwy", uczestniczyło także piętnastu kardynałów nominatów - wśród nich metropolita krakowski Stanisław Dziwisz - którzy w piątek na pierwszym konsystorzu w tym pontyfikacie otrzymają od papieża insygnia godności kardynalskiej.

W spotkaniu uczestniczyli także kardynałowie Józef Glemp, Franciszek Macharski, Andrzej Deskur, Henryk Gulbinowicz i Zenon Grocholewski.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)