Kościół ma duże problemy. Tak źle nie było od lat
Są najnowsze dane dotyczące funkcjonowania Kościoła katolickiego w Polsce. Wynika z nich, że we mszach św. uczestniczy tylko około 30 proc. wiernych - Kościół w Polsce nie wrócił do stanu sprzed pandemii - komentuje socjolog Krzysztof Koseła.
20.12.2023 | aktual.: 20.12.2023 17:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Według danych z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w 2022 roku w mszy uczestniczyło 29,5 procent katolików, a do komunii przystąpiło 13,9 procent. Liczby te pojawiły się w Roczniku Statystycznym Kościoła katolickiego w Polsce, który gromadzi statystki dotyczące między innymi parafii, edukacji religijnej i życia sakramentalnego.
W porównaniu z 2021 rokiem liczba katolików biorących udział w mszy wzrosła o jeden punkt procentowy. Badania były prowadzone podczas pandemii, kiedy ograniczono liczbę uczestników mszy. Jednakże, jak zaznaczył dyrektor ISKK dr hab. Marcin Jewdokimow w rozmowie z Deon.pl - Lekkiego wzrostu "dominicantes" nie da się porównać ze stanem z 2019 r., gdy na niedzielną Mszę św. przychodziło prawie 37 procent wiernych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska się sekularyzuje
W porównaniu z poprzedni rokiem o ponad 4 procent spadła liczba osób, którym udzielono chrztu.
- To nie jest tak, że już się pozbieraliśmy po pandemii. Dotyczy to również innych instytucji. Polacy nie wrócili do kościołów w takiej liczbie, jak przed pandemią, aczkolwiek dostrzegalne jest pewne odbicie - powiedział Krzysztof Koseła, kierownik Katedry Metodologii i Teorii Socjologicznej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, w rozmowie z PAP.
Socjolog podkreślił, że pandemia miała duży wpływ na zmianę zachowań katolików. - W jej trakcie nastąpiło pewne zerwanie organizacyjne oraz zerwanie ciągłości rutynowych praktyk. Polacy przenieśli się z kościołów przed ekrany i skutki tego zjawiska wciąż są odczuwalne - wyjaśnił.
Socjolog odniósł się również do zjawiska sekularyzacji. Wśród przyczyn wymienił zmianę priorytetów i zwyczajów w wychowywaniu dzieci, od których nie oczekuje się dzisiaj bycia osobami religijnymi. Jednakże, odsetek dzieci uczęszczających na religię jest wciąż wysoki, wynosi 80,5 procent.
Według Narodowego Spisu Powszechnego ponad 71 procent Polaków przynależy do Kościoła katolickiego, a prawie 90 procent odpowiedziało, że identyfikują się jako katolicy.
Źródła: PAP, Deon.pl