Trwa ładowanie...

Kościół Katolicki rozpoczyna okres Adwentu

Kościół Katolicki rozpoczyna dziś okres Adwentu. Jest to czas przygotowania do uroczystości Świąt Bożego Narodzenia.

Kościół Katolicki rozpoczyna okres AdwentuŹródło: PAP, fot: Paweł Kula
dnrg8ng
dnrg8ng

W liście adwentowym skierowanych do wiernych i duchowieństwa, metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz wskazuje na Mojżesza i przypomina potrzebę stosowania się do Dekalogu.

Współczesnemu światu grozi relatywizm moralny polegający na tym, że każdy człowiek chciałby w swoim sercu sam stanowić, co jest dobre, a co złe, a to Dekalog nam przypomina, że to zadanie wziął na siebie Pan Bóg - mówi arcybiskup Nycz.

Rozpoczynający się wraz z Adentem nowy rok liturgiczny nosi hasło: "Bądźmy uczniami Chrystusa". Jest on kontynuacją poprzedniego roku liturgicznego, który przebiegał pod hasłem "Przypatrzcie się powołaniu waszemu".

Jak podkreśla arcybiskup Nycz, każdy człowiek tak, jak apostołowie, których wybrał Jezus nad Jeziorem Galilejskim, jest powołany, aby być najpierw uczniem, a potem apostołem Chrystusa. Jesteśmy powołani zarówno w powołaniu ogólnym, chrześcijańskim, jak i szczegółowym: rodzinnym, zawodowym kapłańskim - mówi arcybiskup Nycz.

dnrg8ng

Metropolita warszawski już podczas rekolekcji biskupów na Jasnej Górze podkreślał, że "Boże Narodzenie przeżywane jest teraz w bardzo płytki sposób, ponieważ ludzie nie przeżywają odpowiednio Adwentu".

Adwent powinien służyć temu, co ma w swojej symbolice i liturgii: czuwaniu, którego wyrazem są Roraty, kiedyś odprawiane rano, na które szło się z adwentowymi świecami - mówi metropolita warszawski dodając, że bez odpowiednio przeżytego Adwentu nie można przeżyć spotkania z Jezusem, który przychodzi w święta Bożego Narodzenia.

Arcybiskup Kazimierz Nycz zauważa także, że Adwent jest radosnym czasem oczekiwania na przyjście Chrystusa. Radosnym nie oznacza jednak beztroskim - mówi metropolita warszawski. Zachęca on także do podtrzymania - pielęgnowanej w Polsce - tradycji postu w Wigilię. Przypomina, że podczas kolacji wigilijnej spożywamy między innymi ryby, ponieważ kiedyś w tym dniu obowiązywał bardzo surowy post.

dnrg8ng
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnrg8ng
Więcej tematów