Trwa ładowanie...

Koronawirus wyciekł z laboratorium? Wywiad USA o podochodzeniu COVID-19

Jeśli nie dojdzie do nieprzewidzianego przełomu, wywiad USA nie będzie w stanie stwierdzić, jakie jest pochodzenie koronawirusa - twierdzą przedstawiciele władz. Nadal jest one niejasne i nie wiadomo, czy COVID-19 wyciekł z laboratorium, czy rozprzestrzenił się w drodze przeniesienia ze zwierzęcia na człowieka.

Pochodzenie COVID-19 nadal niejasne Pochodzenie COVID-19 nadal niejasne Źródło: Pixabay, fot: Belova59
dn7dq8i
dn7dq8i

Agencja Associated Press przekazała, że nowy raport rozwija ustalenia, które zostały opublikowane w sierpniu. Analizę, która trwała 90 dni, zarządził prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

W dokumencie stwierdzono, że wywiad USA jest podzielony w kwestii pochodzenia wirusa. Analitycy nie są jednak za stwierdzeniem, że koronawirus powstał w laboratorium jako broń biologiczna. Co więcej, większość amerykańskich agencji wywiadowczych uważa, że wirus nie został zmodyfikowany genetycznie.

Agencja prasowa przypomniała w swoim komunikacie, że Chiny oparły się naciskom z całego świata, aby w pełni współpracować przy ustaleniu źródeł pandemii COVID-19, czy też udostępnić sekwencje genetyczne wirusa SARS-CoV-2, które są przechowywane w Instytucie Wirusologii w Wuhanie.

Zobacz też: Wszystkich Świętych. Maseczki na cmentarzach? Wiceminister apeluje

Pochodzenie COVID-19 nadal niejasne

W dokumencie można przeczytać, że Instytut Wirusologii w Wuhan "wcześniej tworzył kombinacje koronawirusów podobnych do SARS, ale to nie wystarczy, aby stwierdzić, czy wirus COVID-19 został genetycznie stworzony przez ten Instytut".

dn7dq8i

Dodano, że odrzucone zostały zarzuty, iż Chiny uruchomiły koronawirusa jako broń biologiczną. Wyjaśniono, że zwolennicy tej teorii "nie mają bezpośredniego dostępu do Instytutu Wirusologii w Wuhan, podają naukowo błędne twierdzenia lub są oskarżeni o szerzenie dezinformacji".

Associated Press przypomniała o tym, że cztery agencje wywiadowcze "z niskim poczuciem pewności" stwierdziły, że koronawirus został pierwotnie przeniesiony ze zwierzęcia na człowieka.

Jednak piąta agencja wywiadowcza stwierdziła "z umiarkowanym poczuciem pewności", że pierwsza infekcja wykryta u ludzi była związana z laboratorium.

Przypomnijmy też, że naukowcy na początku stwierdzili, iż wirus SARS-CoV-2 pochodzi od zwierząt sprzedawanych na targu Huanan w Wuhanie. Jednak część analityków aktualnie odrzuca taką opcję. W związku z tym pochodzenie COVID-19 nadal jest niejasne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dn7dq8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn7dq8i
Więcej tematów