Koronawirus. Włosi przyzwyczajają się do przepustek covidowych
Od kilkunastu godzin na terenie Włoch obowiązują przepustki covidowe. Zaświadczenie muszą pokazywać wszyscy przy wejściu do wielu miejsc publicznych oraz na masowe imprezy. Większość społeczeństwa akceptuje nowe zasady, co wiąże się z dłuższym staniem w kolejkach.
Od piątku chcąc we wejść do kawiarni, kina, na basen. siłownie, do klubu fitness oraz pomieszczeń wewnątrz budynków konieczne jest pokazanie zaświadczenia covidowego (Green Pass - zielony paszport). Dokument wydawany jest na podstawie aktualnego szczepienia przeciwko COVID-19, wyleczeniu z koronawirusa lub negatywnego wyniku testu z ostatnich 48 godzin.
Jak podkreśla PAP - mimo szczytu wakacji na Półwyspie Apenińskim, większość osób stosuje się do dekretu wprowadzonego przez rząd Mario Draghiego. Oznacza to dłuższe kolejki przed popularnymi zabytkami, czy miejscami użyteczności publicznej. W Wenecji turyści ustawiają się w kolejkach między innymi do muzeum bazyliki Świętego Marka i do Pałacu Dożów, gdzie trzeba okazać dokument.
Z frekwencji zadowolony jest minister zdrowia, który podczas briefingu przekazał iż w ciągu dwóch dni pobrano prawie 7 milionów przepustek covidowych. - To dowód wielkiej współpracy i poczucia odpowiedzialności. Dzięki przepustkom i szczepieniom zwalczamy COVID-19 i przeżywamy spokojne lato - powiedział Roberto Speranza.
Zobacz też: Jaka jest skala podrabiania certyfikatów szczepionkowych w Polsce? (WIDEO)
Włochy. Drobne protesty przeciwników nowych zasad
Zadowoleni z obrotu sytuacji, a przede wszystkim z tolerowania nowego prawa przez klientów, są restauratorzy. - Ze strony klientów spotykamy się z pełną współpracą czy nawet nadmierną gorliwością. Na przykład Szwajcarzy wchodzą z zaświadczeniami o szczepieniu i paszportami w rękach gotowymi do okazania - mówi lokalnym mediom Massimiliano Rosati, właściciel "Caffe Gambrinus" w Neapolu.
Podobne rozwiązanie - jako pierwszy kraj na świecie - przyjął Izrael. Osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi lub przeszły COVID-19, mogą korzystać od drugiej połowy lutego z siłowni i basenów, uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych, a także przebywać w hotelach i w miejscach kultu religijnego.
Mimo ogólnej akceptacji nowych zasad, w kilku miastach na Półwyspie Apenińskim zorganizowano manifestacje przeciwników przepustek covidowych. Przeciwko zielonym certyfikatom protestowano w Rzymie, Mediolanie, Turynie czy Florencji. Według sondaży obowiązek przepustki covidowej popiera dwie trzecie ankietowanych Włochów.