Koronawirus. Waldemar Kraska: Biegli sądowi sprawdzą zwolnienia lekarskie wystawiane innym medykom

Waldemar Kraska zabrał głos w sprawie projektu ustawy dotyczącej specjalnych rozwiązań w służbie zdrowia, którym we wtorek ma zająć się Sejm. - Jeżeli stan zdrowia lekarza nie pozwala na oddelegowanie, będzie to musiał potwierdzić biegły sądowy - powiedział wiceminister zdrowia. Odniósł się też do problemu z karetkami.

Koronawirus w Polsce nie daje za wygraną. Waldemar Kraska zabrał głos w sprawie projektu ustawy dotyczącej specjalnych rozwiązań w służbie zdrowia
Koronawirus w Polsce nie daje za wygraną. Waldemar Kraska zabrał głos w sprawie projektu ustawy dotyczącej specjalnych rozwiązań w służbie zdrowia
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz

19.10.2020 11:39

O projekcie ustawy dotyczącej służby zdrowia poinformował w czwartek Ryszard Terlecki w rozmowie z Radiem Wnet. Wicemarszałek mówił wówczas, że "są sprawy ważne, m.in. problem braku lekarzy, niechęć części środowiska, instytucji, organizacji lekarskich do wsparcia działań przeciwko pandemii".

W poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z Radiem Plus wyjaśnił, że "przepisy są po to, aby jak najwięcej kadry medycznej zaangażować do walki z koronawirusem". - Zaczynając od aspektu finansowego, czyli 175 proc. wynagrodzenia z ostatniego miejsca pracy, to duża zachęta, także klauzula dobrego Samarytanina - powiedział.

Kraska dodał jednocześnie, że w ustawie znajdzie się przepis, który zakłada, że jeżeli stan zdrowia lekarza nie pozwala na oddelegowanie, będzie to musiał potwierdzić biegły sądowy, lekarz. Dotychczas w takich przypadkach wystarczyło zwolnienie lekarskie.

Koronawirus. Waldemar Kraska o karetkach: "Zawiodła koordynacja"

- Jestem lekarzem i myślę, że wszyscy lekarze są sumienni, nie robią czegoś takiego, ale nie zaszkodzi dodatkowy czynnik sprawdzający - zaznaczył wiceminister.

Wiceminister pytany był również o to, dlaczego karetki z chorymi na COVID-19 krążą pomiędzy szpitalami, godzinami czekając na przyjęcie. - Niestety tutaj zawiodła koordynacja, przekazywanie informacji do służb, które mają pacjenta i chcą go umieścić w szpitalu covidowym. Może się zdarzyć, że karetka niepotrzebnie czeka ileś godzin pod szpitalem, a może przejechać dalej, gdzie jest miejsce - powiedział.

Kraska zaznaczył jednocześnie, że rozmawiał już z wojewodą Radziwiłłem, aby ta koordynacja szczególnie w Warszawie była sprawniejsza. - Powstał już zespół, a formalne umocowanie pojawi się w ustawie procedowanej we wtorek, który będzie koordynował transporty najcięższych pacjentów, tych, którzy wymagają sztucznego płuca - wskazał wiceminister, dodając, że będą to także transporty koordynowane przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. - Koordynacja między województwami będzie na szczeblu krajowym - spuentował.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)