Koronawirus. W przyszłym tygodniu otwarcie szpitala tymczasowego na wojskowym Okęciu
W hangarze 1. Bazy Lotnictwa Transportowego na wojskowym lotnisku Okęcie w Warszawie trwają ostatnie prace, m.in rozstawiane są łóżka dla chorych. Według nieoficjalnych informacji szpital ma być gotowy na 1 grudnia.
29.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 15:52
Jak zapewniał niecałe dwa tygodnie temu Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, nie będzie to izolatorium, lecz miejsce leczenia chorych na COVID-19 w ciężkim stanie. W szpitalu znajdzie się 250 łóżek, w tym 30 łóżek dla pacjentów wymagających intensywnej opieki.
Minister Obrony Mariusz Błaszczak twierdzi, że w placówce będą pracowali lekarze, którzy zdobywali doświadczenie m.in. w szpitalach w Lombardii we Włoszech. Pomagać im będą wojskowi studenci medycyny. Szpitalem ma kierować kapitan Jacek Siewiera, który dowodził misjami medycznymi Wojskowego Instytutu Medycznego w Lombardzii i Stanach Zjednoczonych.
Koszty szpitala nieznane
Na płycie hangaru, gdzie do tej pory stały samoloty dla VIP-ów, postawiono ścianki działowe oraz poprowadzono wentylację. MON nie podał do tej pory kosztów zbudowania szpitala. Minister Mariusz Błaszczak tłumaczył jedynie, że zrezygnowano z wcześniejszej lokalizacji szpitala w hali EXPO, ze względu na wysoki czynsz, jaki w tym miejscu musiałby płacić MON.
Samoloty VIP stoją "pod chmurką”
Rzecznik prasowy 1 Bazy Lotnictwa Transportowego por. Agnieszka Wróblewska potwierdza, że nie zmieniło się miejsce dyslokacji statków powietrznych będących na wyposażeniu bazy. Zajęcie hangaru na potrzeby szpitala tymczasowego nie miało wpływu na przeglądy samolotów. "(…) budowa szpitala nie ma wpływu na ich dostępność, a także jakość i terminowość obsługi pasażerów VIP" – napisała por. Agnieszka Wróblewska.
Szpital w pobliżu płyty lotniska, a co z hałasem ?
Minister Mariusz Błaszczak oraz MON nie odpowiedzieli na pytanie, zadane przez Wirtualną Polskę na Twitterze, o to, czy szpital będzie zachowywał dopuszczalne normy hałasu. Według załącznika do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, poziom hałasu dla szpitala w mieście, nie może przekraczać 40 decybeli w ”przedziale czasu odniesienia równemu 1 najmniej korzystnej godzinie w nocy”. Wskaźnik ten wynosi 50 db w ”przedziale czasu odniesienia równemu 8 najmniej korzystnym godzinom dnia kolejno po sobie następującym”.
Dostępne dane do porównań pochodzą z punktu pomiarowego Lotniska Chopina w Warszawie, położonego przy ulicy 17 stycznia, a więc kilometr dalej niż hangar, w którym powstaje szpital tymczasowy. Według danych z sierpnia tego roku dopuszczalny poziom hałasu dla szpitala w porze nocnej został tam przekroczony aż 19 razy (chodzi o pomiary całonocne).