Koronawirus w Polsce. Wyrok WSA: lockdown narusza konstytucję
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu orzekł, że ograniczenie lub zakazanie prowadzenia działalności jest niezgodne z polską konstytucją. Sprawa dotyczyła kary za złamanie obostrzeń, nałożonej na przedsiębiorcę.
Sprawa dotyczyła zakładu fryzjerskiego. Podczas lockdownu ta działalność usługowa została zakazana pod karą grzywny. Mimo to jeden z fryzjerów nie zastosował się do zaleceń rządowych i został nakryty przez policję na tym, jak strzyże na fotelu klienta. Mężczyzna tłumaczył, że nie pobrał opłaty za usługę, ponieważ był to jego przyjaciel.
Fryzjer nie przyjął nałożonej przez sanepid 10 000 zł kary i odwołał się do sądu administracyjnego. Ten orzekł, że sanepid ma odstąpić od wymierzania kary i zwrócić mężczyźnie koszty procesowe.
"Żaden przepis upoważnień ustawowych zawartych w art. 46 ust. 4 i art. 46b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nie zawiera umocowania do określania w rozporządzeniu zakazów prowadzenia działalności gospodarczej. Rada Ministrów upoważniona była wyłącznie do wprowadzenia rozporządzeniem ograniczeń w zakresie korzystania z wolności działalności gospodarczej" - czytamy w orzeczeniu sądu.
Sąd stwierdził ponadto, że kontrolowane rozporządzenie zostało wydane bez upoważnienia ustawowego, nie wykonuje też ustawy, gdyż wprowadza do systemu prawnego treści nieznane ustawie, w tym przypadku zakaz prowadzenia działalności gospodarczej ze względu na stan epidemii, co stanowi naruszenie art. 92 ust. 1 Konstytucji RP. Wyrok nie jest prawomocny. Służby mogą się od niego odwołać do wyższej instancji.