Koronawirus w Polsce. Wielkanoc bez święcenia pokarmów, msze do pięciu osób

Wielkanoc w cieniu koronawirusa. Wielkanoc z powodu epidemii koronawirusa będzie w tym roku obchodzona inaczej niż dotychczas. Na mszach świętych będzie mogło gromadzić się do pięciu osób. W tym roku księża nie będą tradycyjnie święcić pokarmów.

Koronawirus w Polsce. Wielkanoc bez święcenia pokarmów, msze do pięciu osób
Źródło zdjęć: © iStock.com

Rząd przedłużył w czwartek obostrzenia dotyczące liczby osób, które mogą gromadzić się w kościołach i uczestniczyć we mszy świętej. Do tej pory w kościele mogło się gromadzić do pięciu osób – poza księdzem i jego pomocnikami. Po 12 kwietnia, czyli m.in. w trakcie świąt Wielkanocnych - w tym Wielkiej Niedzieli – będą obowiązywały takie same restrykcje.

Wielkanoc w tym roku z powodu epidemii koronawirusa będzie obchodzona inaczej. Transmisje z Kościołów zastąpią msze święte, a pokarmy będziemy błogosławić sami.

- Mamy prośbę, żebyście zostali na święta Wielkanocne w gronie najbliższej rodziny. To pierwsze od dawna święta, kiedy ja sam nie zobaczę się rodziną – mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Zalecenia dotyczące tego, jak mają być przeprowadzane msze święte, spowiedź i święcenie pokarmów wydała Konferencja Episkopatu Polski.

Koronawirus w Polsce a Wielkanoc. Święcenia pokarmów nie będzie

W Wielką Sobotę księża nie będą tradycyjnie święcić pokarmów. Arcybiskupi diecezji wydają wytyczne dotyczące tego, jak obchodzić święta Wielkanocne podczas epidemii koronawirusa w domu. KEP wprowadził też nowe zasady, jeżeli chodzi o kropielnice, które mają zostać opróżnione z wody święconej. Podczas mszy świętej nie można podawać sobie rąk na znak pokoju.

Koronawirus w Polsce a Wielkanoc. Wielki Czwartek

W kościołach katedralnych i parafialnych w czwartek księża – według zaleceń KEP – mogą odprawiać mszę św. Wieczerzy Pańskiej. Ale bez udziału wiernych. "Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum. Kapłani, którzy nie mają możliwości odprawienia Mszy św., powinni zamiast niej odmówić nieszpory" – zaleca Episkopat.

Wieczorem w parafiach rozpocznie się Triduum Paschalne, ale w liczbie wiernych ograniczonej do pięciu osób.

Koronawirus w Polsce a Wielkanoc. Wielki Piątek

Biskupi w piątek będą celebrować Mękę Pańską. "W modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia" – wymienia Episkopat.

Koronawirus w Polsce a Wielkanoc. Niedziela Wielkanocna

Wigilia Paschalna może odbywać się w kościołach katedralnych i parafialnych, w miarę rzeczywistych możliwości ustalonych przez osoby odpowiedzialne. "Na początku Wigilii i przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego. Potem następuje „Liturgia Słowa".

Koronawirus w Polsce a Wielkanoc. Spowiedź

O możliwości spowiedzi księża informują na stronach internetowych parafii. Według zaleceń w konfesjonałach między spowiednikiem a penitentem powinna znajdować się specjalna folia. A w kościołach podczas spowiedzi świętej między wiernymi musi być zachowana odpowiednia odległość.

Koronawirus w Polsce a Wielkanoc. Gdzie oglądać msze święte online

Z powodu trwającej epidemii COVID-19 wiele parafii organizuje transmisję mszy online. Gdzie i kiedy można obejrzeć msze święte online piszemy tutaj.

koronawirusmszawielkanoc
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)