Koronawirus w Polsce. Szukają uczestników mszy w Koszalinie i Słupsku
Osoby, które brały udział w mszach trydenckich między 14 a 19 marca w Koszalinie oraz Słupsku proszone są o kontakt z sanepidem. W nabożeństwach miała brać udział osoba zakażona koronawirusem.
"Wszystkich, którzy byli na Mszach Świętych: w Koszalinie - 15 (niedziela) lub 19 (czwartek) marca albo w Słupsku 14 marca (sobota), prosimy o pilny kontakt bezpośrednio z sanepidem" - głosi komunikat Koszalińskiego Środowiska Wiernych Tradycji Łacińskiej. Apel umieszczono na stronach grupy na witrynie diecezji. Informację w rozmowie z Radiem Koszalin potwierdził ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik kurii biskupiej w Koszalinie.
Przedstawiciele środowisk katolickich z Pomorza Środkowego wyjaśniają, że na tych mszach była obecna osoba zakażona koronawirusem. "Prosimy o pomoc w przekazaniu informacji zainteresowanym wiernym" - apelują.
Msza Święta w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego (tzw. trydencka) odprawiana jest w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie. Z informacji zamieszczonych na profilu wspólnoty w mediach społecznościowych wynika, ze w Słupsku nabożeństwo odbyło się w kościele św. Maksymiliana Kolbego.
Tzw. msza trydencka jest odprawiana w języku łacińskim i w nieco innych szatach liturgicznych.
Tymczasem koronowirusa potwierdzono u dwóch mężczyzn i jednej kobiety w koszalińskim szpitalu - podaje Radio Koszalin. Wszyscy hospitalizowani są mieszkańcami powiatu koszalińskiego, a ich stan lekarze oceniają jako dobry.
- Kobieta niedawno wróciła ze Szwajcarii, a mężczyzna - z Anglii. Jeśli chodzi o drugiego mężczyznę, to musiała być transmisja wirusa od osoby z potwierdzonym COVID-19 - poinformował w rozmowie ze stacją Cezary Sołowij, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.
W Zachodniopomorskiem odnotowano do tej pory 26 przypadków zakażenia koronawirusem.
Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zagrożenia
Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan epidemii.
W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl