Trwa ładowanie...
d3t5rxw

Koronawirus w Polsce. Sondaż: już prawie połowa Polaków obawia się, że ktoś z ich bliskich zakazi się SARS-CoV-2

Z najnowszego badania IPSOS wynika, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, związanej z epidemią zakażeń koronawirusem z Chin. Już 42 proc. ankietowanych obawia się, że problem może dotknąć ich bezpośrednio.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Coraz więcej Polaków uważa, że wirus stanowi dla nas poważne zagrożenie
Koronawirus w Polsce. Coraz więcej Polaków uważa, że wirus stanowi dla nas poważne zagrożenie (PAP/EPA, Fot: MARIJAN MURAT)
d3t5rxw

4 marca potwierdzono w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Kilka dni później, gdy IPSOS przeprowadzał pierwsze badanie, zakażonych było już kilkanaście osób. 9-10 marca na pytanie "Jakie zagrożenie koronawirus stanowi dla Polski?" 63 proc. ankietowanych odparło, że wysokie. Trzy dni później - 13 marca - liczba zakażonych sięgnęła 68 osób i odnotowano pierwszy zgon. Tego dnia odsetek osób, które uznały, że SARS-CoV-2 stanowi dla nas wysokie zagrożenie, wzrósł do 75 proc.

Zobacz także: Koronawirus i opinie Polaków. Ogromne zaskoczenie w sondażu dotyczącym epidemii

Co więcej, w kwestii opinii na temat zagrożenia, jakie stanowi wirus, jesteśmy coraz bardziej zgodni. Na początku tygodnia w najmłodszej grupie ankietowanych niemal połowa była zdania, że koronawirus stanowi raczej niskie zagrożenie dla Polski. Trzy dni później sądziło tak już zaledwie 19 proc. z nich.

IPSOS

Na opinię o zagrożeniu ma także coraz mniejszy wpływ wykształcenie ankietowanych. 9-10 marca wśród osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym, ci którzy uznawali koronawirusa za wysokie zagrożenie dla naszego kraju, stanowili odpowiednio 48 i 58 proc. Trzy dni później przekonanie, że jest to bardzo poważna sprawa bardzo wzrosło. 13 marca koronawirusa za poważne zagrożenie uznało już odpowiednio 74 i 80 proc. ankietowanych.

IPSOS

Wśród osób z wykształceniem średnim i wyższym także wzrósł odsetek osób, które uważają koronawirusa za wysokie zagrożenie. Podczas badania 9-10 marca uważało tak 69 proc. osób z wykształceniem średnim i 66 proc. badanych z wykształceniem wyższym. Trzy dni później zdania takiego było już odpowiednio 72 i 75 proc. respondentów.

d3t5rxw

Zobacz także: Politycy w obliczu koronawirusa. Sondaż IBSP dla programu WP #Newsroom

Już niemal wszyscy uważamy, że liczba zakażonych będzie nadal rosła - obecnie sądzi tak 93 proc. badanych. Ponadto już co trzeci Polak wierzy, że liczba zakażonych w Polsce osiągnie poziom kryzysowy (29 proc. ankietowanych).

IPSOS

Rośnie odsetek osób, które uważają, że koronawirusem może zakazić się ktoś z ich bliskich. O ile 9-10 marca sądziło tak 33 proc.ankietowanych, o tyle trzy dni później zdania takiego było już 42 proc. badanych.

d3t5rxw

Badanie IPSOS przeprowadzono w dwóch etapach: 9-10 oraz 12-13 marca przy pomocy badań telefonicznych CATI przeprowadzonych na reprezentatywnej próbie Polaków. Każdy pomiar obejmował 500 badanych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d3t5rxw

Podziel się opinią

Share

d3t5rxw

d3t5rxw
Więcej tematów