Trwa ładowanie...
d1hh10e

Koronawirus w Polsce. Rozpoczyna się batalia o I prezesa Sądu Najwyższego

Prof. Małgorzata Gersdorf ogłosiła w czwartek, że termin Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego ws. wyboru kandydatów na I prezesa zostaje odwołane. Tym samym konkurs na jej następce zostaje "zamrożony". Z taką wykładnią nie zgadza się prezydent Andrzej Duda, który zamierza "skorzystać ze swoich prerogatyw".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Prezydent Andrzej Duda "nie zgadza się" z wykładnią I prezes SN
Koronawirus w Polsce. Prezydent Andrzej Duda "nie zgadza się" z wykładnią I prezes SN (PAP, Fot: PAP, Wojciech Olkuśnik)
d1hh10e

Kadencja obecnej I prezes Sądu Najwyższego kończy się 30 kwietnia, a pierwotnie wybór jej następcy został zaplanowany na 31 marca. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa termin przesunięto na 21 kwietnia.

W czwartek prof. Małgorzata Gersdorf poinformowała, że "Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego będzie mogło być zwołane po ustaniu zakazów lub ograniczeń w zakresie bezpośredniego kontaktowania się obywateli w stanie epidemii lub w stanie zagrożenia epidemicznego".

Gersdorf, w rozmowie z portalem prawo.pl, zaznaczyła, że Sąd Najwyższy nie zostanie bez kierownictwa. "Jeśli nie będzie powołanego pierwszego prezesa to po moim odejściu na zasadzie art. 14 paragraf 2 ustawy o Sądzie Najwyższym obowiązki przejmie najstarszy stażem prezes kierujący izbą" - tłumaczyła prawniczka.

d1hh10e

Zobacz też: Wybory prezydenckie w obliczu koronawirusa. Wygrałby Andrzej Duda

Odmiennego zdania jest Andrzej Duda. "Prezydent nie uznaje interpretacji podawanych przez odchodzącą I prezes SN, że funkcję I prezesa SN będzie sprawował najstarszy stażem sędzia i skorzysta ze swoich prerogatyw" - cytuje wypowiedź urzędnika z KPRP 300polityka.pl.

Zgodnie z art. 183 pkt 3 "Prezydent RP powołuje Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego". Andrzej Duda - jak dowiaduje się portal - zamierza jednak skorzystać z nowelizowanej przez PiS ustawy o SN - i powołać się na art. 13a.

d1hh10e

Przeczytaj też: Ustawa kagańcowa podpisana przez Andrzeja Dudę. Amerykanie reagują na nowelizację

Zapisano w nim, że "jeżeli kandydaci na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego nie zostali wybrani zgodnie z zasadami określonymi w ustawie, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej niezwłocznie powierza wykonywanie obowiązków Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wskazanemu przez siebie sędziemu Sądu Najwyższego".

Dodatkowo znowelizowana ustawa zmieniła także zasady w samej procedurze wyboru I prezesa SN. Teraz kandydata będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 129 pkt 1 Konstytucji RP "ważność wyboru Prezydenta Rzeczpospolitej stwierdza Sąd Najwyższy".

Przeczytaj też: Bój o Sąd Najwyższy w cieniu kampanii prezydenckiej. PiS pozbywa się prof. Małgorzaty Gersdorf, są kandydatki na Pierwszą Prezes SN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: 300polityka.pl

d1hh10e

Podziel się opinią

Share
d1hh10e
d1hh10e
Więcej tematów