Trwa ładowanie...
d231qpa
koronawirus

Koronawirus w Polsce. Ratownicy medyczni proszą o przekazywanie masek do nurkowania

Brakuje masek ochronnych dla ratowników medycznych niezbędnych do walki z epidemią koronawirusa w Polsce. Proszą oni o przekazywanie zwykłych masek do nurkowania, na facebooku trwa akcja "Maska dla medyka", a w internecie uruchomiono specjalną zbiórkę pieniędzy na ten cel.
Share
Źródło: https://www.facebook.com/maskadlamedyka. Koronawirus w Polsce. Ratownicy medyczni proszą o przekazywanie masek do nurkowania
Źródło: https://www.facebook.com/maskadlamedyka. Koronawirus w Polsce. Ratownicy medyczni proszą o przekazywanie masek do nurkowaniaŹródło: Facebook.com
d231qpa

Ratownicy medyczni z Zamościa proszą o przekazywanie „pełnotwarzowych masek do snorklingu”, które można było kupić w sklepach w artykułami sportowymi. Normalnie ten rodzaj masek nurkowych umożliwia obserwację tego, co dzieje się pod wodą. Okazuje się jednak, że skutecznie chroni ona także podczas kontaktu z osobami zarażonymi koranwirusem. Pozwala ona na stosunkowo swobodne oddychanie zarówno przez usta jak i przez nos, a jednocześnie dość szczelnie izoluje od otoczenia. Nie ogranicza też widoczności.

Wiele takich masek przekazał ostatnio Decathlon, ale po pierwsze jest ich za mało, a po drugie według szacunków tej sieci sklepów, w polskich domach jest jeszcze ok. nawet 300 tys. nieużywanych sztuk. Stąd apel o ich przekazywanie personelowi medycznemu, któremu są one niezbędne do walki z epidemią koronawirusa w Polsce. Ratownicy proszą, żeby umyte mydłem maski dostarczać do siedziby Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego przy ul. Starowiejskiej 23 w Zamościu.

d231qpa

Sam pomysł nie jest nowy i z powodzeniem stosuje się go we Włoszech. W Polsce zaś jego wielkim zwolennikiem jest neurochirurg Marek Lickendorf ze Szpitala Zdroje w Szczecinie.

Pomysł promuje on w mediach społecznościowych. Żeby jednak taka maska dobrze chroniła przez zarażeniem koronawirusa, poddaje się je niewielkiej modyfikacji. W miejsce rurki do oddychania montuje się łącznik wyposażony w specjalny filtr, który chroni przed wirusami.

Na facebooku powstał też specjalny profil "Maska dla medyka", gdzie można zaleźć wiele postów wskazujących na to, że akcja przekazywania masek spotkała się ze sporym odzewem W internecie uruchomiono też specjalna zbiórkę pieniędzy m. in. na materiały niezbędne do dokonania niezbędnej przeróbki oraz zakup filtrów. Na razie ponad 50 osób wpłaciło na ten cel 5,5 tys. zł.

d231qpa

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Konstytucjonalista o wyborach. Mówi o jedynym sposobie, by je przełożyć

d231qpa

Podziel się opinią

Share
d231qpa
d231qpa
Więcej tematów