Trwa ładowanie...
d3de8vy

Koronawirus w Polsce. Płyn do dezynfekcji rąk z puławskich Azotów

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce Zakłady Azotowe Puławy rozpoczęły wytwarzanie nowego środka do dezynfekcji rąk o nazwie Pulsept 5. Specyfik uzyskał już tymczasowe pozwolenia na sprzedaż w Polsce.
Share
Koronawirus w Polsce. Zakłady Azotowe w Puławach zaczęły produkować płyn do dezynfekcji
Koronawirus w Polsce. Zakłady Azotowe w Puławach zaczęły produkować płyn do dezynfekcjiŹródło: iStock.com
d3de8vy

Jednym z produktów wytwarzanych w Zakładach Azotowych w Puławach jest nadtlenek wodoru. Jego właściwości dezynfekcyjne są powszechnie znane, gdyż jego 3 proc. roztwór to nic innego jak znana wszystkim woda utleniona. W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na środki odkażające z powodu epidemii koronawirusa w Polsce, Puławy zdecydowały się na produkcję specyfiku, który będzie można powszechnie sprzedawać.

Produkowany przez Zakłady Azotowe płyn do dezynfekcji rąk nazywa się PULSEPT 5. W sobotę, 3 kwietnia br. decyzją Urzędu Rejestracji Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych płyn został dopuszczony do obrotu tymczasowo na 180 dni.

d3de8vy

- Nie tylko przeznaczyliśmy środki finansowe na wsparcie instytucji i jednostek zwalczających zagrożenie, ale staramy się też pomagać na inne sposoby. Uznaliśmy, że skoro dysponujemy technologiami i możliwościami pozwalającymi produkować środki minimalizujące ryzyko infekcji, to musimy zacząć je wytwarzać, bo to może pomóc w zwalczaniu epidemii. Jestem w tym względzie pełen uznania dla kreatywności naszych specjalistów – mówi dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty w komunikacie tej firmy.

W tej chwili Azoty mogą wytwarzać ok. 15 tys. litrów płynu dezynfekcyjnego na dobę. Firma stara się jednak podnieść swoje moce produkcyjne do 70 tys. litrów na dobę. Pracuje też nad innymi środkami do dezynfekcji na bazie nadtlenku wodoru.

Oprócz wody utlenionej, która jest roztworem nadtenku wodoru, środek ten w różnych większych stężeniach jest z powodzeniem wykorzystywany do dezynfekcji skóry, powietrza (np. w formie oparów), powierzchni i urządzeń w gospodarstwach domowych, placówkach służby zdrowia, weterynarii czy gospodarstwach rolnych.

d3de8vy

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Pracownik WP wyzdrowiał z COVID-19. Mówi o chorobie

d3de8vy

Podziel się opinią

Share
d3de8vy
d3de8vy
Więcej tematów