Koronawirus w Polsce. Państwo w stanie wyjątkowym
Koronawirus w Polsce wymusza na rządzie i Pałacu Prezydenckim pracę w trybie nadzwyczajnym. Urzędnicy głowy państwa i współpracownicy szefa rządu – wraz z członkami Rady Ministrów – przechodzą testy na koronawirusa i są poddawani kwarantannie. Prezydent i premier są zdrowi.
17.03.2020 | aktual.: 17.03.2020 15:34
Na szczytach władzy jest realna obawa, że wirus mógł dotknąć pracowników administracji państwowej wszystkich szczebli. Ale publicznie wszyscy tonują nastroje.
Koronawirus w Polsce. Ministrowie w kwarantannie
W związku z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa u ministra środowiska Michała Wosia, we wtorek cały rząd został poddany testom na obecność COVID-19.
Wirtualna Polska już w poniedziałek wieczorem poinformowała, że ministrowie przechodzą badania na obecność koronawirusa. – Wszyscy odwoływali zapowiedziane wywiady w mediach – mówią nam pracownicy KPRM.
Jak przekazał dzień później szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, 15 ministrów zostało objętych kwarantanną. – Jest realna obawa, że wirus mógł dotknąć pracowników wszystkich szczebli. Od urzędników, przez ochroniarzy, po kierowców – mówią nam przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy.
Poza kwarantanną są ministrowie: Szumowski (zdrowie), Kamiński (MSWiA), Błaszczak (wojsko), Ziobro (sprawiedliwość), Piontkowski (edukacja). Oni – jak słyszymy – nie mieli kontaktu z ministrem środowiska.
AKTUALIZACJA: Jak poinformował o 15:00 17 marca minister zdrowia (ten tekst powstał 17 marca rano), pozostali członkowie rządu są zdrowi.
Koronawirus w Polsce
Wciąż jednak trwa sprawdzanie, z kim mógł kontaktować się minister Woś po zakażeniu. Szef resortu środowiska miał się zakazić wirusem na naradzie z pracownikami Lasów Państwowych (szef Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przebywa na kwarantannie). Jeden z nich był nosicielem COVID-19.
Wszystkie osoby, które miały w ostatnim czasie kontakt z Michałem Wosiem (prezydent miał kontakt z politykiem 5 marca, a więc przed zakażeniem) musiały poddać się procedurom Głównego Inspektora Sanitarnego. To oznacza izolację przez czternaście dni i wykonanie testów na obecność wirusa. Będą także przeprowadzane dodatkowe procedury diagnostyczne dla rządu i podmiotów krytycznych.
Osoby, które miały kontakt z ministrem środowiska – pierwszym, u którego stwierdzono obecność koronawirusa – zostały poddane właściwym procedurom – brzmiał oficjalny komunikat rządu.
Mateusz Morawiecki nie brał udziału w ostatnim posiedzeniu rządu (podobnie jak minister zdrowia) – ale on także, jak słyszymy, został poddany badaniu. Gdy ostatni raz zebrał się rząd, premier przechodził wówczas odprawę Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołaną przez prezydenta Andrzeja Dudę. Z prezydentem szef rządu spotkał się także w poniedziałek wieczorem – ani Morawiecki, ani Duda zakażeni koronawirusem nie są.
Głowa państwa zapowiedziała zwołanie Rady Gabinetowej na wtorek. Spotkanie odwołano. Duda powiedział, że RG może zebrać się w środę – ale nasi rozmówcy z rządu twierdzą, że to niemożliwe, a jedynym rozwiązaniem może być telekonferencja. I tak zapewne się stanie. Sytuacja zmienia się dynamicznie.
Koronawirus w Polsce. Rada Gabinetowa o pakiecie dla przedsiębiorców
Tematem spotkania u prezydenta w ramach Rady Gabinetowej (rząd + prezydent) miał być pakiet gospodarczy, wspierający przedsiębiorców, którzy najdotkliwiej odczuwają skutki spowolnienia wywołanego pandemią koronawirusa.
"Chcę omówić z rządem przyjęcie konkretnego pakietu pomocowego dla przedsiębiorców i naszej gospodarki. Ta sytuacja pokazuje, jak ważna jest ścisła i zgodna współpraca prezydenta z rządem. Jestem przekonany że prowadzona przez nas odpowiedzialna polityka gospodarcza, która pozwoliła w ostatnich latach osiągnąć wielkie sukcesy, przyniesie dobre skutki także w obliczu globalnego niepokoju" – mówił Andrzej Duda na początku tygodnia.
Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje