Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z resortu zdrowia [22 grudnia 2020]
Epidemia koronawirusa trwa. Choć liczba dziennych zakażeń koronawirusem w Polsce znacząco się obniżyła w porównaniu do tego, co obserwowaliśmy jeszcze kilka tygodni temu, to wirus nadal jest groźny. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacje dotyczące nowych przypadków zakażeń i zgonów.
22.12.2020 | aktual.: 02.03.2022 23:17
Resort zdrowia poinformował we wtorek o 7 192 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.
Najnowsze zakażenia potwierdzono w województwach: mazowieckim (884), kujawsko-pomorskim (768), śląskim (719), pomorskim (697), warmińsko-mazurskim (578), wielkopolskim (574), lubelskim (524), łódzkim (453), dolnośląskim (409), zachodniopomorskim (391), podkarpackim (225), małopolskim (196), podlaskim (172), świętokrzyskim (153), lubuskim (141), opolskim (93).
"215 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - poinformował resort zdrowia w komunikacie na swoim profilu na Twitterze.
Koronawirus w Polsce. Ponad 300 ofiar śmiertelnych
Zmarło 309 osób chorych na COVID-19. Jak uściślił resort, "z powodu COVID-19 zmarły 72 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 237 osób".
Z najnowszego raportu resortu zdrowia wynika, że obecnie w szpitalach jest 18 521 chorych na COVID-19. 1 673 z nich musi korzystać z respiratora.
Kwarantanną objętych jest 163 030 osób, nadzorem epidemicznym - 9 023 osoby.
W ciągu ostatniej doby - jak poinformował resort - wykonano 29,8 tys. testów na koronawirusa
Od początku epidemii potwierdzono zakażenie koronawirusem już u 1 214 525 osób. Zmarły 25 783 osoby chore na COVID-19. Wyzdrowiały 954 272 osoby, u których wcześniej stwierdzono zakażenie koronawirusem.
Koronawirus. Nowe obostrzenia
Mimo że dzienna liczba nowych przypadków zakażeń jest niższa niż jeszcze kilka tygodni temu, rząd zdecydował się wprowadzić nowe obostrzenia. Mają obowiązywać między 28 grudnia a 17 stycznia. W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie wprowadzające nowe nakazy i zakazy.
- Styczeń i luty to miesiące wyjątkowej aktywności i ekspansji wirusów, wskazuje na to wielu ekspertów. Szczepienia na szeroką skalę rozpoczną się zapewne na przełomie stycznia i lutego. Jeśli do tego czasu wzrost epidemii nabierze niekorzystnego dla nas tempa, to będziemy mieli poważny problem - tłumaczy w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" wprowadzenie nowych obostrzeń premier Mateusz Morawiecki.
Koronawirus. Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona do obrotu w UE
W poniedziałek Europejska Agencja Leków pozytywnie zaopiniowała szczepionkę firm Pfizer i BioNTech. Tego samego dnia została ona dopuszczona do obrotu na terenie UE przez Komisję Europejską.
- Jeżeli do lata uda nam się wyszczepić przynajmniej wszystkich, którzy mają 60 lat i więcej, to już jesteśmy bliscy zniesienia 95 proc. tzw. obostrzeń - zapowiedział we wtorek w Radiu ZET główny doradca premiera ds. walki z koronawirusem prof. Andrzej Horban. - Prawdopodobnie zapomnimy o czymś takim jak maski – dodaje. - Jeżeli wyszczepimy wszystkich 60+, to zabieramy się za następnych i wtedy będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni - dodał ekspert.
Koronawirus. Nowa mutacja - Polska zawiesza loty z Wielkiej Brytanii
O północy z poniedziałku na wtorek zawieszone zostały loty z Wielkiej Brytanii do Polski. Ma to związek z wykryciem w Wielkiej Brytanii nowej odmiany koronawirusa.
Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock oświadczył 14 grudnia, że odnotowano już ponad 6 tys. zakażeń tym szczepem. Najwięcej przypadków zdiagnozowano na terenie południowej i południowo-wschodniej Anglii.
Z opinii ekspertów wynika, że nowa mutacja roznosi się dużo szybciej niż ta znana dotychczas. Naukowcy sądzą jednak, że nie powoduje poważniejszego przebiegu choroby. Na nowy szczep mają działać również opracowane szczepionki.