Trwa ładowanie...
pilne

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia zmienia zasady kwarantanny i izolacji

Kwarantanna oraz izolacja zostaną skrócone do 10 dni - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji. W trakcie kwarantanny nie będzie również konieczności przeprowadzania testów.

Share
Koronawirus. Polska. Wejdą nowe zasady kwarantanny i izolacji
Koronawirus. Polska. Wejdą nowe zasady kwarantanny i izolacjiŹródło: NurPhoto via Getty Images, fot: NurPhoto
d31lyq1

- W związku z wieloma sygnałami podjąłem decyzję o szybkiej reakcji. Będziemy zmieniali zasady zarówno kwarantanny, jak i izolacji. Dziś po południu zaprezentujemy pierwszy pakiet rozporządzeń ministra zdrowia, który zmieni zasady kwarantanny i izolacji - powiedział podczas konferencji w Warszawie minister zdrowia Adam Niedzielski.


W przypadku kwarantanny - jej czas trwania zostanie skrócony do 10 dni. - Mamy na to dowody m.in. z Norwegii, ale też z praktyki klinicznej (…), że taki okres izolacji jest bezpieczny i nie powoduje wielkiego przyrostu ryzyka w stosunku do 14-dniowego okresu kwarantanny - zapewnił minister zdrowia. W trakcie kwarantanny nie będzie również konieczności przeprowadzania testów.

Koronawirus w Polsce. Nowe zasady kwarantanny i izolacji

Niedzielski zaznaczył, że takie zmiany są podyktowane m.in. chęcią lepszego przygotowania "infrastruktury" na drugą falę epidemii, tak by nie zabrakło testów dla osób, u których ryzyko zakażenia jest większe.

Zobacz też: Łukasz Szumowski na wakacjach w Hiszpanii. Marcin Horała: niefortunny zbieg okoliczności

- Wprowadzimy standard WHO i skrócimy okres izolacji do 10 dni po, oczywiście, teście, który wykazał wynik pozytywny i niekończenia tej izolacji koniecznością testowania - stwierdził Niedzielski. I zaznaczył, że badanie nie jest konieczne, gdy nie ma objawów.

d31lyq1

W trakcie konferencji poinformowano również o zmianach w żółtych i czerwonych strefach.

d31lyq1

Podziel się opinią

Share
d31lyq1
d31lyq1
Więcej tematów