Koronawirus w Niemczech. Bez luzowania zasad
Rząd w Berlinie i premierzy niemieckich krajów związkowych zdecydowali o zaostrzeniu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa.
27.08.2020 | aktual.: 30.03.2022 14:02
Rząd Angeli Merkel i rządy krajów związkowych chcą zaostrzyć restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Uczestnicy negocjacji nie mogli się porozumieć w sprawie jednolitych dla całych Niemiec zasad.
Zdecydowali jednak, że bezpłatne testy na koronawirusa dla osób powracających z regionów niezaliczanych do obszarów ryzyka zakończą się 15 września. Według doniesień agencji DPA premier Bawarii Markus Soeder chce w dalszym ciągu utrzymać ofertę bezpłatnych testów na bawarskich lotniskach, dworcach i autostradach.
Osoby powracające z obszarów ryzyka będą mogły zakończyć domową kwarantannę najwcześniej piątego dnia po wykonaniu testu na koronawirusa. Przepisy te mają obowiązywać od 1 października 2020 r. Wyjaśniona ma jeszcze zostać kwestia, czy powracający z obszarów ryzyka sami powinni płacić za test.
Koronawirus. Niemcy. Kary za brak maseczki
Rząd w Berlinie domaga się od landów, by bardziej rygorystycznie kontrolowały i karały za naruszenie obowiązujących restrykcji.
Naruszenie obowiązku noszenia maseczki ma być egzekwowane karą w wysokości co najmniej 50 euro. Na taką regulację przystały wszystkie landy z wyjątkiem Saksonii-Anhalt. Niektóre kraje związkowe, jak Brandenburgia, Saksonia, Saksonia-Anhalt czy Kraj Saary, na razie nie wprowadziły grzywny za nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa. W Hamburgu, Dolnej Saksonii czy Nadrenii-Palatynacie kary są niższe niż 50 euro. Premier Bawarii Markus Soeder zapowiedział, że w Bawarii będzie dalej obowiązywać surowa kara 250 euro.
Kar za nienoszenie maseczki nadal nie chce wprowadzić Saksonia-Anhalt. Premier Reiner Haseloff uzasadnia to faktem, że mieszkańcy tego landu przestrzegają restrykcji związanych z koronawirusem.
Koronawirus. Niemcy. Mecze, koncerty, widowiska…
Rząd w Berlinie i premierzy krajów związkowych zdecydowali, że wielkie imprezy, podczas których niemożliwe jest śledzenie kontaktów i przestrzeganie zasad higieny, nie będą się odbywać co najmniej do końca tego roku.
Aby ujednolicić zasady postępowania w przypadku imprez sportowych, zbierze się grupa robocza złożona z szefów Kancelarii Premierów krajów związkowych, która do końca października opracuje odpowiednią propozycję. Nie wiadomo zatem, czy mecze Bundesligi dalej muszą odbywać się na pustych stadionach. Zakaz boleśnie uderzyłby także w wielkie związki piłki ręcznej, koszykówki czy hokeja.
Nie wiadomo jeszcze, czy w tym roku będą mogły odbyć się tradycyjne jarmarki bożonarodzeniowe i imprezy karnawałowe. Angela Merkel chce później zdecydować w tej sprawie.
Koronawirus. Niemcy. Bez porozumienia ws. imprez rodzinnych
Rząd planuje także ułatwienia dla rodziców. Rodzice otrzymają pięć dodatkowych dni do opieki nad swoim chorym dzieckiem, a rodzice samotnie wychowujący dzieci – 10 dni.
W projekcie uchwały zapisano, że celem rządu w Berlinie i rządów landowych jest obniżenie wspólnym wysiłkiem liczby infekcji tak dalece, na ile to jest możliwe.
"Wysokie wskaźniki infekcji wymagają i legitymizują inne środki niż niskie wskaźniki”. Dlatego skoordynowane działanie oznacza postępowanie „według tych samych zasad, ale zawsze dostosowanych do rozwoju infekcji w regionie".
Rząd federalny i rządy landowe nie mogły porozumieć się w sprawie wielkich prywatnych imprez i ich maksymalnej liczby uczestników.
W ostatnich tygodniach Niemcy odnotowują ponowny wzrost liczby nowych infekcji. Według danych Instytutu Roberta Kocha w czwartek 27 sierpnia zgłoszono 1507 nowych przypadków koronawirusa, a dzień wcześniej 1576. W sobotę 22 sierpnia liczba nowych przypadków wyniosła 2034 i była najwyższa od końca kwietnia.