Trwa ładowanie...
d149f11

Koronawirus w Europie. Słowenia ogłosiła koniec epidemii COVID-19

Władze Słowenii ogłosiły koniec epidemii koronawirusa w tym kraju. Wraz z podjętą decyzją państwo to stało się pierwszym w Europie, w którym zdecydowano się na tak odważny krok. O najważniejszych zmianach poinformował premier Janez Jansa.
Share
Koronawirus w Europie. Słowenia pierwszym krajem UE, w którym zniesiono stan epidemii
Koronawirus w Europie. Słowenia pierwszym krajem UE, w którym zniesiono stan epidemiiŹródło: Getty Images
d149f11

Decyzja rządu Słowenii nadeszła po tym, jak na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni, ani razu nie odnotowano więcej niż siedmiu nowych przypadków zakażenia. Dzięki wycofaniu stanu epidemii osoby przybywający do Słowenii z innych krajów Unii Europejskiej nie będą miały już obowiązku poddania się co najmniej 7-dniowej kwarantannie. Taki stan rzeczy obowiązywał do tej pory od początku kwietnia.

"Słowenia opanowała epidemię w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Dzisiaj mamy najlepszy obraz epidemiologiczny w Europie" - powiedział premier Janez Jansa podczas czwartkowych obrad parlamentu.

Zakończenie stanu epidemii oznacza też, że wygasną niektóre programy pomocowe wprowadzone w życie przez rząd. Środków finansowych nie będą już otrzymywać firmy i obywatele dotknięci epidemią koronawirusa. Zmiana ma zacząć obowiązywać pod koniec maja.

d149f11

Zobacz też: Infekcje zimą to był SARS-CoV-2? Prof. Robert Flisiak o wirusach w Polsce

Szef rządu ogłosił, że każdy, kto wykazuje objawy choroby COVID-19 nadal nie będzie mógł wjechać na teren Słowenii. Osoby przybywające spoza krajów UE niezmiennie będą musiały przejść 14-dniową kwarantannę. Wyjątek stanowią dyplomaci i osoby transportujące ładunki.

Koronawirus w Europie. Słowenia ogłasza koniec epidemii

Janez Jansa zapowiedział jednak, że nadal obowiązywać będą wszystkie środki dotyczące dystansu społecznego, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W miejscach publicznych obowiązkowe będzie zakrycie twarzy, a minimalny odstęp między sobą a drugim człowiekiem wyniesie 1,5 metra.

d149f11

W przyszłym tygodniu Słowenia planuje również otworzyć bary i restauracje, a także małe hotele, w których znajduje się nie więcej niż 30 pokoi - donosi agencja Reutera.

W liczącej 2 mln ludzi Słowenii od początku wybuchu epidemii koronawirusa zdiagnozowano 1464 przypadki zakażenia. 103 osoby zmarły. W ciągu ostatniej doby zachorowała jedynie jedna osoba. Nikt nie zginął.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d149f11

Podziel się opinią

Share
d149f11
d149f11
Więcej tematów