Trwa ładowanie...
d4jllh5

Koronawirus. Testy antygenowe w przychodniach i w raportach MZ

Koronawirus. Od wtorku testy antygenowe można przeprowadzać w przychodniach. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że resort zacznie podawać ich wyniki w codziennych statystykach od środy.
Share
Koronawirus. Testy antygenowe w przychodniach i w raportach MZ
Koronawirus. Testy antygenowe w przychodniach i w raportach MZŹródło: Getty Images
d4jllh5

Zarządzenie w sprawie przeprowadzania testów antygenowych w Podstawowej Opiece Zdrowotnej wydał prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. - Wyniki od środy będą podawane w statystykach zakażeń koronawirusem - powiedział PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że przychodnie mogą zamawiać testy poprzez formularze na dedykowanej stronie internetowej w domenie rządowej.

- Zakontraktowaliśmy 2 mln testów antygenowych, z których część przekazaliśmy już do szpitali, a część do stacji pogotowia. Teraz przekazujemy do POZ - dodał minister.

d4jllh5

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Poruszający apel do koronasceptyków

W rozmowie z agencją Niedzielski wyjaśnił również, że resort zakłada możliwość samodzielnego zakupu testów antygenowych przez przychodnie i "rozliczenie świadczenia po wyższej stawce".

Test antygenowy wykrywa białka (antygeny) obecne na powierzchni wirusa, wytwarzane w trakcie infekcji, dlatego sprawdza się jedynie u osób z objawami.

d4jllh5

Koronawirus w Polsce. Testy antygenowe w przychodniach i w raportach MZ

Minister zdrowia poinformował również, że lekarze POZ nadal będą mogli zlecać podczas teleporady przeprowadzenie testu PCR (w którym badana jest próbka z górnych dróg oddechowych).

- Test antygenowy pacjent będzie miał zrobiony na miejscu, w poradni POZ - powiedział PAP Adam Niedzielski.

Zapowiedział też, że wyniki testów antygenowych podawane będą w codziennych statystykach dotyczących zakażeń od środy 2 grudnia.

d4jllh5

Koronawirus w Polsce. Nowe dane ministerstwa

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 9105 osób - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 449 chorych na COVID-19 - podał też resort.

Od początku epidemii w Polsce odnotowano łącznie 999 924 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 i 17 599 zgonów z powodu COVID-19.

Ostatniej doby wykonano ponad 38,4 tys. testów wobec ponad 25,1 tys. dzień wcześniej - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Zaznaczono, że lekarze pierwszego kontaktu zlecili ostatniej doby 32,1 tys. wymazów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4jllh5

Podziel się opinią

Share
d4jllh5
d4jllh5
Więcej tematów