Trwa ładowanie...
d3k2npe

Koronawirus. Słowacja chce przetestować prawie wszystkich mieszkańców

Słowacja planuje poddać wszystkich swoich mieszkańców testom na obecność koronawirusa - poinformował premier tego kraju Igor Matovicz. Bezpłatne testy rozpoczną się za tydzień i nie obejmą jedynie dzieci do 10 roku życia.
Share
Koronawirus. Mamy już 799 potwierdzonych zakażeń
Koronawirus. Mamy już 799 potwierdzonych zakażeń Źródło: PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk
d3k2npe

Decyzja rządu Słowacji jest o tyle zaskakująca, że mamy do czynienia z pierwszą tego typu decyzją na świecie. Olbrzymia operacja zakłada przeprowadzenie co najmniej 5,6 mln testów.

Premier Słowacji wskazał, że pierwsze testy rozpoczną się już w przyszły weekend (24 -25 października) i obejmą wszystkie te regiony, gdzie obecnie notuje się najwięcej nowych zakażeń. W kolejny weekend (31 października - 1 listopada) testowana będzie reszta kraju.

Jak podkreślił Matovicz, słowacki rząd zajmuje się projektem od trzech tygodni w tajemnicy. Jako powód wskazał bezpieczeństwo kraju, obawiano się bowiem, że po upublicznieniu informacji testy mogłyby zniknąć z rynku.

d3k2npe

Koronawirus. Paweł Kapusta: "Nie ma miejsc na oddziałach, nie ma wolnych łóżek"

Premier podkreślił także, że operację ma przeprowadzić i zabezpieczyć wojsko. Personel medyczny nie będzie zaangażowany w przeprowadzanie testów i skupi się w pełni na pracy w szpitalach przy chorych z Covid-19.

- To będzie operacja, jakiej Słowacja jeszcze nie przeżyła - oznajmił w sobotę Matovicz. Zapowiedział, że osoby z pozytywnym wynikiem będą musiały pozostać w domowej kwarantannie.

d3k2npe

Matovicz wskazał jednocześnie, że słowacki rząd zakupił ostatecznie 13 milionów testów w cenie około 4 euro za sztukę, a o szczegółach przeprowadzenia testów będzie dyskutować rząd na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę.

Przypomnijmy, że słowacki resort zdrowia poinformował w piątek o 1968 nowych przypadków zakażeń przy przeprowadzonych prawie 12 tysięcy testów. Zarejestrowano sześć kolejnych zgonów, a od początku wybuchu pandemii zmarło 88 zakażonych osób.

  WP
Źródło: WP

Koronawirus na świecie. Pandemia nie ustępuje

Wśród krajów europejskich Polska zajmuje 7. miejsce pod względem liczby chorych (61 tys. osób, mniej mają np. Niemcy) oraz 10. miejsce pod względem liczby najcięższych przypadków, pacjentów wymagających pomocy respiratora.

d3k2npe

Czytaj też:Koronawirus Niemcy. Kolejny dobowy rekord zakażeń

Ostatnie rekordy zakażeń wprowadzają Polskę na 10. miejsce światowego rankingu krajów, gdzie najszybciej przybywa zarażonych koronawirusem. Gorzej jest m.in. w Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii. W dziennych statystykach wyprzedziliśmy Czechy i Holandię, które wcześniej odnotowywały więcej przypadków. Mniej nowych zakażeń odnotowują Niemcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3k2npe

Podziel się opinią

Share
d3k2npe
d3k2npe
Więcej tematów