Trwa ładowanie...
d267wlp

Koronawirus. RPO pisze do premiera w sprawie obostrzeń

Rozprzestrzeniający się w zawrotnym tempie koronawirus zmusił rząd Mateusza Morawieckiego do wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił premierowi uwagę, że zawarte w nowym rozporządzeniu przepisy są niezgodne z Konstytucją.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. RPO pisze do premiera w sprawie obostrzeń
Koronawirus. RPO pisze do premiera w sprawie obostrzeń (PAP, Fot: Marcin Gadomski)
d267wlp

"W związku z wprowadzonymi kolejnymi ograniczeniami wolności i praw jednostki, zwłaszcza rozporządzeniem Rady Ministrów z 23 października 2020 r., RPO po raz kolejny jest zmuszony krytycznie odnieść się do działań rządu" - czytamy w komunikacie na stronach biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Koronawirus. Obostrzenia niezgodnie z konstytucją

RPO w skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego piśmie wskazuje na szereg zapisów rozporządzenia, które w jego ocenie są sprzeczne z Konstytucją. Jednym z przykładów jest zakaz poruszania się w przestrzeni publicznej dla osób, które ukończyły 70. rok życia. Bodnar zwraca uwagę, że rząd nie ma prawa zakazywać przemieszczania się, ma natomiast prawo do wprowadzania ograniczeń w przemieszczaniu się.

d267wlp

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca również uwagę, że rząd wyszedł poza swoje kompetencje ograniczając w znaczący sposób wolność prowadzenia działalności gospodarczej. Jako przykład branży, której działalność została de facto zakazana, Bodnar podaje branżę fitness.

Pascal Brodnicki mówi o niepokoju resturatorów. "Wiele osób dostanie po głowie"

Bodnar zwrócił również uwagę na użyte w rozporządzeniu sformułowanie "do odwołania". RPO wskazuje, że taki sposób stanowienia przepisów jest sprzeczny z ustawą zasadniczą, ponieważ nie konkretyzuje terminu, w którym ograniczenie przestanie obowiązywać.

d267wlp

W ocenie RPO wątpliwości budzi również sposób, w jaki wprowadzono rozporządzenie w życie. Bodnar zwraca uwagę, że opinia publiczna miała zaledwie godzinę na zapoznanie się z jego treścią zanim weszło ono w życie. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił również, że ogłoszone przez premiera na konferencji prasowej obostrzenia różnią się od tych, które zawarte zostały w rozporządzeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d267wlp

Podziel się opinią

Share
d267wlp
d267wlp
Więcej tematów