Trwa ładowanie...

Koronawirus. Rośnie liczba pogrzebów. Nawet 2 tygodnie czekania na pochówek

Koronawirus w Polsce nie daje za wygraną. Pandemia sprawiła, że w wielu miastach czas oczekiwania na pogrzeb znacznie się wydłużył. W Krakowie na pochówek czeka się nawet 14 dni. Podobnie sytuacja wygląda w Łodzi.

Share
Koronawirus. Kolejne miasta w Polsce zmagają się ze wzrostem liczby zgonów. Nawet dwa tygodnie oczekiwania na pogrzeb / foto ilustracyjne
Koronawirus. Kolejne miasta w Polsce zmagają się ze wzrostem liczby zgonów. Nawet dwa tygodnie oczekiwania na pogrzeb / foto ilustracyjneŹródło: PAP, Fot: Łukasz Gągulski
d3omai4

Jak informowaliśmy w ostatnim czasie, w październiku w Krakowie odnotowano ponad 1100 zgonów. To o 300 więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Ponadto od 2 do 8 listopada zaplanowanych było blisko 180 pochówków, czyli o 35 proc. więcej niż w ubiegłym roku.


Mimo że do tej pory pochówki w sobotę odbywały się raczej sporadycznie, to zaplanowane zostały na 7 i 14 listopada. Nie jest wykluczone, że do terminarza zostaną włączone kolejne soboty. Ponadto Zarząd Cmentarzy Komunalnych zatrudnił kolejnych grabarzy.

d3omai4

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", urzędy stanu cywilnego w całym kraju wystawiły 10 101 aktów zgonu. W ostatnich latach w tym samym czasie zwykle było ich około 7,5 tys. Przedstawiciele firm pogrzebowych zaczynają uskarżać się na problemy z przechowywaniem zwłok.

Lockdown w Polsce na święta? Leszek Miller nie ma złudzeń

Koronawirus w Łodzi. Więcej pogrzebów niż kiedykolwiek

- W tym roku mamy zdecydowanie więcej pogrzebów niż kiedykolwiek - przyznał w rozmowie z gazetą Tomasz Salski z łódzkiej firmy pogrzebowej "Klepsydra", dodając, że cmentarze nie wyrabiają już z pochówkami. W związku z tym podjęto decyzję o zakupie specjalistycznej chłodni, która używana jest m.in. na statkach. - Wkrótce montaż. Oby nie było potrzebna, ale prawdopodobnie będziemy musieli z niej korzystać - podkreślił.

Podobnie sytuacja wygląda w Częstochowie. Rafał Kusal, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego przekazał, że miasto podjęło decyzję o zakupie kontenera-chłodni, w której w razie konieczności będzie można umieścić ciała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

d3omai4

Podziel się opinią

Share
d3omai4
d3omai4
Więcej tematów