Koronawirus. Rosja i szczepionka na COVID-19. Reuters ostrzega: Nie została potwierdzona na dużej grupie pacjentów

Epidemia koronawirusa wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Tymczasem Rosja ogłosiła, że wynalazła szczepionkę przeciwko wirusowi. Jej skuteczność podważa jednak agencja Reutersa, która twierdzi, że nie została przetestowana na wystarczającej grupie osób.

Koronawirus. Rosja. Reuters ostrzega przed szczepionką, którą pochwalił się Władimir Putin
Koronawirus. Rosja. Reuters ostrzega przed szczepionką, którą pochwalił się Władimir Putin
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL, ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Ostrzeżenie ze strony Reutera to odpowiedź na wtorkowy komunikat Kremla. Władimir Putin ogłosił na naradzie z ministrami, że w Rosji zarejestrowano szczepionkę przeciwko koronawirusowi.

Koronawirus. Rosja. Władimir Putin pochwalił się szczepionką

Nowa szczepionka miała być wyprodukowana przez Instytut im. Gamalei w Moskwie. - Choć wiem, że działa dość skutecznie, tworzy stabilną odporność i, powtórzę, przeszła wszystkie niezbędne testy - mówil Putin, cytowany przez agencję Interfax.

Wątpliwości co do skuteczności rosyjskiej szczepionki ma jednak agencja Reutera, która skontaktowała się z kilkoma światowymi ekspertami. Ich zdaniem takie posunięcie Rosji to bardzo "lekkomyślny krok".

Koronawirus. Reuters: Nie wiadomo, czy rzeczywiście działa

"Chcąc być pierwszym w światowym wyścigu do opracowania skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi, Rosja nie przeprowadziła jeszcze szeroko zakrojonych testów szczepionki, które dostarczyłyby danych potrzebnych do stwierdzenia, czy lek jest bezpieczny i czy rzeczywiście działa" - czytamy w komunikacie.

Immunolodzy cytowani przez Reutera ostrzegają przed poważnymi konsekwencjami wykorzystania nieprzetestowanej szczepionki. - To nieetyczne. Każdy problem z rosyjską kampanią szczepień byłby katastrofalny, zarówno ze względu na jej negatywny wpływ na zdrowie, jak i dlatego, że dodatkowo utrudniłby akceptację pozostałych szczepionek przez społeczeństwo - podkreśla Francois Balloux z College London.

Problemem jest dostęp do danych takich jak szczegóły dotyczące jej wytwarzania oraz jej wpływu na układ immunologiczny szczepionej osoby. - Nie można stwierdzić jej skuteczności bez porównania z analizowanymi przez nas artykułami naukowymi - zaznacza Keith Neal, epidemiolog z Uniwersytetu w Nottingham.

Koronawirus. Sześć testowanych szczepionek. Pierwsze dane w sierpniu

Obecnie na świecie odbywa się testowanie sześciu szczepionek, które są już w zaawansowanym stadium badań klinicznych. Pieczę nad nimi trzymają zespoły z Europy, Chin i USA. Można spodziewać się, że wkrótce wejdą w ostatni etap, który ostatecznie rozstrzygnie, czy będą mogły zostać dopuszczone do masowej produkcji. Jak informuje Reuters, wyniki powinniśmy poznać pod koniec 2020 roku.

Agencja dodaje, że najbardziej zaawansowane prace prowadzone są obecnie nad szczepionkami firmy AstraZeneca (Wielka Brytania) - wyniki tej szczepionki powinniśmy poznać w sierpniu, a także firmy Moderna (USA). O skuteczności tej drugiej dowiemy się na przełomie listopada i grudnia.

Źródło: Reuters

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (238)