Trwa ładowanie...
d1b661n

Koronawirus. Przywódcy UE zgodni: powstanie Fundusz Ożywienia do walki ze skutkami pandemii

- Komisja Europejska ma przygotować Fundusz Ożywienia, który będzie powiązany z wieloletnimi ramami finansowymi - przekazał na konferencji prasowej przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Z nieoficjalnych informacji wynika, że osiągnie on rekordowy pułap - ma być on warty od 1 do aż 2 bilionów euro.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oraz szef RE Charles Michel
Koronawirus. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oraz szef RE Charles Michel (PAP, Fot: PAP, EPA, OLIVIER HOSLET )
d1b661n

Doniesienia potwierdziła także szefowa Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen zaznaczyła, że w "europejskim Planie Marshalla" mowa jest nie o miliardach (tak wynikało z pierwotnych założeń), ale o kwocie przekraczającej bilion euro. Jak informuje RMF FM, że kraje z południa oraz Francja będą chciały dostać taką pomoc w formie grantu. Kraje Północy mają domagać się zapomogi w formie pożyczek.

- Musimy zwiększyć jego siłę ognia, aby móc wygenerować niezbędne inwestycje w całej UE - zapowiedziała szefowa KE. - Celem Komisji Europejskiej jest, by przedstawić propozycję w sprawie Funduszu Ożywienia i nowej propozycji wieloletnich ram finansowych w drugim lub trzecim tygodniu maja - dodała Niemka

Unijni przywódcy poparli także wcześniejsze propozycje w sprawie walki z kryzysem o łącznej wartości 540 mld euro. Chodzi o wykorzystanie środków z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM), czyli funduszu ratunkowego dla strefy euro, na pokrycie wydatków związanych z ochroną zdrowia (240 mld euro); zwiększenie możliwości pożyczkowych Europejskiego Banki Inwestycyjnego (200 mld euro) oraz 100 mld euro na inicjatywę SURE, mającą chronić miejsca pracy. Szczyt wyznaczył datę 1 czerwca do kiedy środki te mają już funkcjonować.

d1b661n

Von der Leyen zapowiedziała, że zwiększenie inwestycji we Wspólnocie będzie dotyczyło także Europejskiego Zielonego Ładu i transformacji cyfrowej. Na margnesie konferencji prasowej zauważyła, że niektóre kraje UE zostały uderzone przez kryzys bardziej niż inne, a odbudowa gospodarcza nie będzie w UE symetryczna.

Przeczytaj też: Koronawirus w Europie. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wspomina o zmarłej Polce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wybory 2020. Radosław Fogiel: PiS nikogo do rozmów z opozycją nie upoważniało

d1b661n

Podziel się opinią

Share

d1b661n

d1b661n
Więcej tematów