PolskaKoronawirus. Polska. Ministerstwo Sprawiedliwości i Służba Więzienna przekazały maseczki górnikom. "To nie fejk?"

Koronawirus. Polska. Ministerstwo Sprawiedliwości i Służba Więzienna przekazały maseczki górnikom. "To nie fejk?"

- Dzisiaj zostanie przekazana pierwsza partia 20 tysięcy maseczek - oświadczył w Katowicach wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Sprzęt wyprodukowany przez więźniów otrzymają górnicy oraz ich rodziny. Obecność uzbrojonych funkcjonariuszy na konferencji zdziwiła m.in. polityka PO.

Koronawirus. Polska. Ministerstwo Sprawiedliwości i Służba Więzienna przekazały maseczki górnikom. "To nie fejk?"
Magdalena Nałęcz-Marczyk

- W związku ze wzrostem zachorowań i zagrożeniem koronawirusem zdecydowaliśmy się z ministrem sprawiedliwości, że przekażemy potrzebującym część masek wyprodukowanych przez więźniów w zakładach karnych i aresztach śledczych - powiedział podczas konferencji w Katowicach wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

To wspólne działanie resortu oraz Służby Więziennej. W pierwszej transzy znalazło się 20 tys. maseczek. – Możemy mówić o wielkim sukcesie naszego programu, w którym biorą udział zakłady karne i areszty śledcze w całym kraju. Wszystkie jednostki penitencjarne w województwie śląskim zaangażowały się w produkcję środków ochronnych. Trafiają do instytucji, gdzie są ludzie, którzy potrzebują pomocy - dodał Wójcik.

Ale uwagę Jana Grabca zwróciła inna rzecz. "Ci funkcjonariusze z długą bronią, jako tło dla występu ministra, to nie fejk?" - zapytał na Twitterze rzecznik PO.

Zobacz też: Koronawirus. Polityk Lewicy o Łukaszu Szumowskim: "przyjaciel Polski". Ma jednak "ale"

Sytuację skrytykował również Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju. "Wójcik wcale nie używa funkcjonariuszy do bieżącej polityki... Resort sprawiedliwości i jego kierownictwo to największa patologia w tym rządzie" - napisał w sieci.

Koronawirus. Polska. Hejt na górników. "Niedopuszczalne"

Wójcik w Katowicach dodał, że "hejt", który spłynął na górników, jest "czymś karygodnym i absolutnie niedopuszczalnym". - Ministerstwo Sprawiedliwości chce doprowadzić do zmiany przepisów w tym zakresie. Już w pierwszej tarczy antykryzysowej pojawił się przepis dotyczący lekarzy i personelu medycznego, który mówi o stosowaniu środka zapobiegawczego przez prokuratora bądź przez sąd, jeżeli są podejmowane działania podyktowane mową nienawiści. Celem przepisu jest ochrona osób, których dotyka hejt - stwierdził Wójcik.

Chodzi o ochronę "wszystkich osób, które mogą ucierpieć z powodu stosowania wobec nich mowy nienawiści ze względu na to, że są lub mogą być zarażone koronawirusem". - Środek zapobiegawczy polega na zakazie zbliżenia się, zakazie kontaktu z osobą pokrzywdzoną bądź umieszczania określonych treści w internecie - uznał wiceminister.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ministerstwo sprawiedliwościmaseczkikoronawirus
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (505)