Trwa ładowanie...
dtgsng4

Koronawirus. Polacy wirusa COVID-19 boją się coraz mniej, we Włoszech obawy są coraz większe

Zarażenia koronawirusem boimy się coraz mniej - tak wynika z badań przeprowadzonych w Polsce, a także innych krajach europejskich w największym stopniu dotkniętych epidemią: Francji, Niemczech oraz we Włoszech.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Polacy wirusa COVID 19 boją się coraz mniej, rosną obawy mieszkańców Włoch
Koronawirus. Polacy wirusa COVID 19 boją się coraz mniej, rosną obawy mieszkańców Włoch (PAP)
dtgsng4

Jedynie 37 proc. ankietowanych Polaków obawia się obecnie, że zachoruje z powodu zarażania koronawirusem - tak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję badawczą United Surveys. Jeszcze na początku kwietnia br. ten odsetek był znacznie wyższy, wtedy o strachu przed chorobą mówiła ponad połowa badanych Polaków, bo aż 54 proc.

O wynikach tych badań napisał w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Jak wypadamy na tle innych krajów europejskich dotkniętych epidemią koronawirusa, które również zostały przebadane? Największe zmiany badacze odnotowali we Włoszech, gdzie zachorowania z powodu wirusa COVID 19 boi się obecnie prawie 3/4 mieszkańców tego kraju, podczas gdy jeszcze w lutym br. było ich jedynie 27 proc. Warto jednak pamiętać, że to właśnie w tym kraju panuje jedna z najtrudniejszych sytuacji pod względem epidemicznym na świecie.

Zobacz też: Wybory 2020. Zakład Jarosława Gowina z dziennikarzem WP

Zarażenia koronawirusem boi się też znaczna większość mieszkańców Francji, gdzie ten odsetek wynosi 62 proc. Nieco mniej badanych, bo 47 proc., swoje obawy przed zachorowaniem deklaruje w Niemczech.

dtgsng4

- Kluczowym czynnikiem wpływającym na poziom lęku przed koronawirusem w społeczeństwie jest liczba ofiar śmiertelnych, a nie przypadków choroby. To widać zwłaszcza w przypadku Włoch. W Polsce nie było gwałtownego przyrostu zgonów, dlatego strach utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie" - powiedział Marcin Duma z United Surveys, który po stronie polskiej był odpowiedzialny za prowadzenie sondażu, w rozmowie z "Dziennikiem - Gazetą Prawną".

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dtgsng4

Podziel się opinią

Share

dtgsng4

dtgsng4
Więcej tematów